Simona Halep a ratat finala de la Wimbledon. Detalii despre semifinala pierdută în fața adversarei din Kazahstan, Elena Rybakina

Publicat: 07 07. 2022, 20:13
Simona Halep / Sursa foto - ARHIVĂ: Facebook Simona Halep

Simona Halep a ratat finala turneului de la Wimbledon, după ce a pierdut – joi – semifinala disputată în compania jucătoarei din Kazahstan Elena Rybakina. Meciul s-a încheiat cu scorul de 6-3, 6-3, după un joc care a durat o oră și 17 minute.

Halep și-a pierdut primul serviciu, fapt ce s-a dovedit a fi decisiv în economia primului set. Ea nu a reușit să recupereze break-ul avans luat de Rybakina, care a închis cu 6-3.

Setul secund a debutat cu un nou serviciu pierdut de Simona, făcând multe duble greșeli, în timp ce adversarei sale i-a intrat peste 70% din primul serviciu. Mai mult, a servit și 5 ași. În schimb, Simona a făcut 9 duble greșeli.

Totuși, Halep a egalat, la 2-2, reușind un rebreak, dând impresia că poate să reintre în joc, dar imediat a cedat din nou serviciul, iar din acel moment nu a mai reușit decât un singur game, având dificultăți pe propria servă. Rybakina a închis meciul cu un nou break, asigurându-și locul în finală.

Simona Halep va încasa un cec de 620.600 euro, chiar dacă a pierdut acest meci. După ce a câștigat cea de a doua semifinală a Grand Slam-ului, Rybakina o va întâlni în finala competiției pe tunisiana Ons Jabeur.