Prima pagină » Actualitate » Sorin Grindeanu: CNAIR a desemnat câştigătorul LICITAȚIEI pentru construcţia Variantei Ocolitoare Timişoara Vest / Proiect de 1,41 miliarde de lei

Sorin Grindeanu: CNAIR a desemnat câştigătorul LICITAȚIEI pentru construcţia Variantei Ocolitoare Timişoara Vest / Proiect de 1,41 miliarde de lei

Sorin Grindeanu: CNAIR a desemnat câştigătorul LICITAȚIEI pentru construcţia Variantei Ocolitoare Timişoara Vest / Proiect de 1,41 miliarde de lei

Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a anunțat că CNAIR a desemnat câștigătorul licitației pentru construcția Variantei Ocolitoare Timișoara Vest. Proiectul, în lungime de 13,9 km, are o valoare de 1,41 miliarde de lei (fără TVA) și o durată maximă de 30 de luni, din care 6 luni sunt alocate proiectării și 24 de luni execuției.

Un nou proiect important pentru Timişoara este mai aproape de realizare! CNAIR a desemnat astăzi câştigătorul licitaţiei pentru construcţia Variantei Ocolitoare Timişoara Vest, în lungime de 13,9 km, a scris Sorin Grindeanu pe Facebook.

Potrivit ministrului Transporturilor, ”acest nou drum naţional va avea 4 benzi (câte două pe sens), iar pe traseul lui vor fi construite inclusiv 4 noduri rutiere, două pasaje şi un pod: Nod rutier la intersecţia cu DN69 (E671) şi cu Drumul Naţional Centura Timişoara (DNCT); Nod rutier la intersecţia cu DN6; Nod rutier la intersecţia cu DN59A; Nod rutier la intersecţia cu Radiala Nouă de Vest (C30); Pasaj peste DN59 şi peste linia CF100 (750 m); Pasaj peste DN6 şi linia CF133 (450 m); Pod peste râul Bega şi peste rezervoarele de nămol (450 m)”.

Grindeanu a mai spus și despre construcţia Variantei Ocolitoare Timişoara Vest că ”are o valoare de 1,41 miliarde de lei (fără TVA), o durată de maximum 30 de luni (6 luni proiectare şi 24 de luni execuţie) şi va asigura legătura între actuala centură a municipiului (Timişoara Nord) şi Varianta de Ocolire Timişoara Sud (care urmează să fie finalizată la sfârşitul lunii august 2024)”.

Contractul este finanţat prin Programul Transport 2021-2027 (PT) şi va putea fi semnat cu antreprenorul turc în termen de 10 zile, dacă nu vor exista contestaţii, a completat Grindeanu.

CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Mediafax
Job-urile și inteligența artificială: De ce recrutările cu AI produc mai puține angajări
Digi24
EXCLUSIV Avertismentul lui Diaconescu, după ce serviciile secrete americane au dezvăluit planul lui Putin în Europa: „Rusia nu neagă”
Cancan.ro
Cutremur în lumea interlopă! Elvis Pian a fost eliberat din închisoare
Prosport.ro
FOTO. Una dintre cele mai frumoase handbaliste ale României, la Survivor: „A doua aventură a vieții”
Adevarul
De ce nu a construit România autostrăzi în anii ’90. Planul celor peste o mie de kilometri în primul deceniu după Ceaușescu
Mediafax
Prognoza ANM: Vreme schimbătoare de Crăciun și Anul Nou: încălzire temporară, urmată de răcire accentuată și ninsori
Click
O punte „tradițională” anulată de Guvern sparge vacanța românilor. Cum arată calendarul liberelor în 2026
Digi24
Prima reacție a Rusiei la dezvăluirile serviciilor secrete americane privind planul lui Putin de a ataca alte țări din Europa
Cancan.ro
Doliu în televiziunea din România! Un cunoscut prezentator TV a murit, după o carieră de 22 de ani
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Fabrica din România care a produs 1 milion de anvelope în 2025. Este singura din lume cu zero emisii de CO2
Descopera.ro
Ceva s-a prăbușit pe Lună! Momentul a fost înregistrat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Neuroștiința percepției timpului: de ce creierul simte că orele trec diferit