Prima pagină » Actualitate » SRI anunță că a finalizat verificările în cazul plicurilor suspecte primite de Ambasada Ucrainei la București

SRI anunță că a finalizat verificările în cazul plicurilor suspecte primite de Ambasada Ucrainei la București

SRI anunță că a finalizat verificările în cazul plicurilor suspecte primite de Ambasada Ucrainei la București

România a intrat și ea pe harta țărilor în care s-au trimis plicuri suspecte pe adresa reprezentanței diplomatice a Ucrainei. Marți, s-a dat o astfel de alertă și la noi în capitală, după ce Ambasada Ucrainei a primit două plicuri suspecte, similare cu cele care trimise zilele trecute mai multor oficiali din Spania.

Pentru că astfel de amenințări țin de competența Serviciului Român de Informații, specialiștii Brigăzii Antitero au intervenit prompt.

SRI: „În urma primelor analize de laborator…”

În legătură cu cele două plicuri suspecte ridicate în cursul zilei de ieri (n.r. – marți, 6 decembrie), de la ambasada Ucrainei din București, vă facem cunoscute următoarele aspecte:

În urma primelor analize de laborator, s-a constatat că în plicuri nu se află conținut de interes pirotehnic și nici alte substanțe periculoase. Menționăm că analizele specifice au arătat că plicurile conțin fragmente de țesuturi organice, iar pentru stabilirea provenienței acestora este necesară o analiză suplimentară pe care o vor efectua instituțiile abilitate ale statului. Pe componenta prevăzută de atribuțiile legale pe care le are SRI, verificările întreprinse de noi s-au finalizat. Vă mulțumim!”, a transmis Serviciul Român de Informații.

Reamintim că una dintre scrisorile-capcană trimise Ambasadei Ucrainei de la Madrid a explodat, rănind o persoană. Și din acest motiv, SRI a tratat cu maximă seriozitate incidentul petrecut la București, punând în aplicare procedurile specifice în astfel de cazuri. La finalul intervenției, plicurile suspecte au fost ridicate în vederea expertizării.

Potrivit unor surse Gândul, scrisorile suspecte ajunse la Ambasada Ucrainei aveau același expeditor ca plicurile-capcană primite de diverse autorități din Spania. Un angajat al Ambasadei Ucrainei ar fi observat că este vorba despre același nume trecut în dreptul expeditorului și a alertat autoritățile.

Contactată de reporterii Gândul, Ambasada Ucrainei nu a comentat subiectul.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vin ninsorile: meteorologii anunță unde va fi zăpadă de Crăciun. Jumătate de țară sub cod galben
Digi24
Bloggerii ruși îi fac imagine lui Putin cu poze din România. Fotografii de la SRI Antitero ilustrează „trupele rusești, bine echipate”
Cancan.ro
Mălina Guler S-A SINUCIS?! Mesajul prin care și-a anunțat dispariția a fost făcut public abia acum
Prosport.ro
FOTO. Antrenoarea de tenis care predă în rochii îndrăznețe și pantofi cu toc a atras atenția tuturor
Adevarul
Decizie disperată: Antena 1 își vrea banii înapoi, după ce a plătit o avere pentru difuzarea Cupei Mondiale. Alt post TV ar urma să transmită o parte din meciuri
Mediafax
Crăciun sub imperiul zăpezii și al frigului în București
Click
Cum se coace corect cozonacul. Temperatura potrivită pentru cuptorul electric și pe gaz
Digi24
„Teamă în rândul duşmanilor”. Liderul de la Casa Albă dezvăluie un plan pentru nave de război „clasa Trump”, mai mari și mai puternice
Cancan.ro
Oana Mizil a fugit din țară cu fetița! Unde se ascunde acum fosta iubită a lui Marian Vanghelie
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Fenomenul „range anxiety” ar putea determina VW să doteze mașinile electrice cu motoare pe benzină
Descopera.ro
Structuri misterioase detectate în Cosmos!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Confirmat științific: care este efectul îmbrățișărilor asupra corpului uman?