Prima pagină » Actualitate » Trei câini fără stăpân, căsăpiți cu toporul de un individ, în județul Iași

Trei câini fără stăpân, căsăpiți cu toporul de un individ, în județul Iași

Trei câini fără stăpân, căsăpiți cu toporul de un individ, în județul Iași

Anchetă în județul Iași, după ce trei maidanezi au fost uciși cu brutalitate de un individ, supărat că animalele i-ar fi mâncat niște pui de găină din bătătură.

Bărbatul a lovit patrupedele neajutorate cu un un topor. Pe numele său a fost deschis un dosar penal și riscă acum să stea până la trei ani la închisoare.

Faptele terifiante s-au petrecut în comuna ieșeană Miroslava. Înarmat cu un topor, individul a intrat în șopronul unde mai dormeau uneori câinii.

Furios din calea afară, bărbatul a ucis cățeaua și doi dintre puii ei. Martor la toată scena a fost un adolescent, care a reușit să salveze doi pui.

„Am auzit că ţipau câinii şi el ţipa, „mai mâncaţi pui, mai mâncaţi pui”, până i-a lovit cu toporul în cap. Eu, când am ieşit afară, am fost îngrozit, când l-am văzut pe el cu toporul în mâna şi toporul ăla plin de sânge, tot. Nu câinii le mâncau găinile, aici în sat sunt vulpi şi alea vin noaptea”, a declarat martorul la grozăvie.

Bărbatul a fost audiat de polițiștii, care au deschis un dosar penal pentru uciderea animalelor, cu intenție, fără drept.

„Poliţiştii din Biroul pentru Protecţia Animalelor efectuează cercetări pentru stabilirea, cu exactitate, a întregii situaţii de fapt, urmând a fi dispuse măsuri în consecinţă”, a declarat Anca Vîjiac, purtător de cuvânt al IPJ Iași.

Dacă va fi găsit vinovat, individul ar putea sta după gratii între 6 luni și 3 ani, dar ar putea scăpa și cu o simplă amendă.

Într-un alt caz revoltător, în urmă cu o lună, o ieșeancă s-a lăudat, pe rețelele de socializare, că a ucis un uliu care i-ar fi furat puii din ogradă. Pasărea este protejată de lege, iar femeia a fost, în cele din urmă, amendată pentru fapta ei, informează știrileprotv.ro.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fii atent la postura în care dormi: ce sunt ridurile de somn și cum să previi acest semn de îmbătrânire prematură
Digi24
Șeful diplomației maghiare lansează avertismente similare cu cele ale Kremlinului: liderii UE împing Europa spre un război cu Rusia
Cancan.ro
Celebrul fotbalist la Steaua a ajuns boschetar: ”N-are casă, doarme pe străzi”
Prosport.ro
FOTO. Gafă vestimentară fără precedent! Ce a pățit vedeta a pus-o într-o ipostază mai mult decât jenantă
Adevarul
Țările din Vest unde românii ezită să se întoarcă: „Cei mai mulți sunt nostalgici. Vorbesc numai despre pământul matern”
Mediafax
Remediul natural care ajută la scurtarea duratei răcelilor și gripei, potrivit experților de la Harvard
Click
Irinel Columbeanu s-a botezat, înainte de Sărbători. Fostul milionar și-a schimbat religia la 68 de ani: „E cea mai importantă decizie din viața lui”
Digi24
Rodica Stănoiu a fost deshumată. Trupul fostei ministru al Justiției urmează să fie dus la INML la cerea procurorilor
Cancan.ro
Cuplul finalului de an în România! Vedeta Antena 1 l-a cuplat, fără să-i pese că e ÎNSURAT
Ce se întâmplă doctore
Cât de mult s-a schimbat Elena Băsescu! Nu o mai recunoști! Cum arată acum, la 45 de ani
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Decembrie: Începe o nouă sesiune Rabla 2025. Câți bani primești pentru o mașină nouă
Descopera.ro
Cele mai periculoase locuri de pe Pământ!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Iubi, tu mă mai iubesti? – Da, cum să nu, draga mea!
Descopera.ro
Teoria atașamentului: De ce modul în care am fost iubiți în copilărie ne decide relațiile din prezent?