Prima pagină » Actualitate » Un deținut de la penitenciarul Jilava lucrează în regim semideschis. Ce job are bărbatul

Un deținut de la penitenciarul Jilava lucrează în regim semideschis. Ce job are bărbatul

Un deținut de la penitenciarul Jilava lucrează în regim semideschis. Ce job are bărbatul
Sursă foto: Captură Observator

Florentin, deținut la penitenciarul Jilava, s-a angajat ca șofer la o fabrică de saltele. Acesta câștigă 3.500 de lei și este convins că după ce-și va ispăși pedeapsa va fi angajat imediat.

Conform unui reportaj difuzat de Observator, Florentin mai are opt luni până când va fi eliberat.

„M-am angajat ca şofer la fabrica de saltele. Am 35 de milioane. Eu mai am 8 luni până mă eliberez. Când o să ies, o să fiu angajat direct”, a povestit acesta pentru Observator News.

Ce înseamnă regimul deschis de detenție în penitenciar

Persoanele care au regim deschis execută pedeapsa în comun cu alți deținuți. Regimul se bazează pe disciplină liber consimțită și pe încrederea acordată de către societate deținuților. Acesta mizează și pe faptul că procesul de reeducare va avea succes și fără o supraveghere strictă. Astefl că, aceste măsuri oferă un grad mai mare de reintegrare socială și pregătire pentru eliberarea din pușcărie.

Penitenciarul București Jilava a organizat „Ziua Porţilor Deschise” pentru a oferi posibilitatea oricărei persoane să vadă cum arată viața unui deținut. Penitenciarul asigură condiții pentru regim dechis, dar are și o comunitatea terapeutică pentru aproape 40 de persoane. Acestora li se oferă consiliere terapeutică pentru a renunța la dependența de substanțe interzise, însă doar pentru cei care se află în ultimele 24 de luni ale pedepsei.

Conducerea Penitenciarului Jilava vrea să construiască alte peste 300 de locuri de cazare pentru deținuții din regimurile semideschis și deschis.

„Vom crea 323 de noi locuri de cazare pentru deţinuti din regimul semideschi şi regimul deschis. Şantierul a început chiar de săptămâna trecută. Noi facem 323 de locuri la 4 metri pătraţi, aşa cum cer normele eruopene”, a declarat Cristina Teoroc, directorul Penitenciarul Jilava, pentru Observator News.

În total, în penitenciarul Jilava sunt peste 1.000 de deținuți care se află în regim semideschis și deschis.

CITEȘTE ȘI:

Un pușcăriaș aflat în permisie a blocat traficul pe o stradă aglomerată din Craiova. Totul s-a petrecut în fața blocului P5, „pe o scară deosebită”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather, anunț de ultimă oră: Pe ce dată vine iarna în București, de fapt
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Mierea miraculoasă din România, mai puternică decât unele antibiotice. Depășește în eficiență multe produse faimoase la nivel mondial
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Colacul de salvare primit de Rusia de la China pe timp de război vine cu un preț: „O inversare completă și jenantă”
Cancan.ro
GESTUL făcut de nepoata Rodicăi Stănoiu, după a doua slujbă de înmormântare a fostului ministru al Justiției
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
De ce unii oameni sunt mai triști sau stresați de Crăciun?