Prima pagină » Actualitate » Urmărire ca-n filme la Galați. Șoferul unei mașini SUSPECTE, aflat sub influența drogurilor, ar fi acroșat intenționat, repetat autospeciala poliției

Urmărire ca-n filme la Galați. Șoferul unei mașini SUSPECTE, aflat sub influența drogurilor, ar fi acroșat intenționat, repetat autospeciala poliției

Polițiștii din Galați au fost implicați în urmărirea unei mașini ai cărei pasageri aveau un comportament suspect, dovedindu-se ulterior că șoferul era sub influența substanțelor psihoactive, nu avea carnet, ia plăcuțele de înmatriculare erau false.

Polițiștii din cadrul Secției 2 Poliție Galați au fost sesizați, vineri noapte, în jurul orei 01:20, că pe o stradă din municipiu a fost observat un autoturism care staționa, cu motorul pornit, în care conducătorul auto și un pasager, aflat pe bancheta din spate, aveau un comportament agitat, a transmis IPJ Galați.

La fața locului s-a deplasat un echipaj format din polițiști și jandarmi, moment în care autoturismul respectiv s-ar fi pus în mișcare și nu a mai oprit la semnalele regulamentare.

Potrivit IPJ Galați, echipajul a pornit în urmărirea autoturismului și, pe parcursul urmăririi, autoturismul ar fi acroșat, în mod intenționat, de mai multe ori, autospeciala de poliție.

„Ajuns pe o stradă din zona Portului, din municipiul Galați, conducătorul autoturismului ar fi pierdut controlul asupra direcției de deplasare, intrând în coliziune cu un autotren parcat pe sensul opus, moment în care șoferul și pasagerul autoturismului ar fi părăsit în fugă locul evenimentului, fiind urmăriți și imobilizați în scurt timp”, au precizat reprezentanții IPJ Galați.

Cine erau pasagerii

Nu a trecut mult timp și polițiștii l-au identificat pe conducătorul auto, un bărbat, de 32 de ani, din comuna Smârdan, județul Galați, și pe pasager, un tânăr de 24 de ani, din comuna Braniștea, județul Galați, iar, din verificările efectuate, a reieșit că cel aflat la volan are suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule și că autoturismul în cauză are plăcuțe false de înmatriculare.

Mai mult, în urma controlului autoturismului, în interiorul acestuia a fost descoperit un pliculeț care conținea o substanță tip cristal, de culoare albă, care a fost ridicată, în vederea continuării cercetărilor.

„În urma testării conducătorului auto cu aparatul din dotarea poliției rutiere, au reieșit indicii cu privire la posibila prezență a substanțelor psihoactive, ulterior persoana fiind condusă la o unitate medicală, pentru recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii cu exactitate a consumului unor substanțe interzise”, au transmis polițiștii.

Potrivit IPJ Galați, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducerea unui vehicul fără permis de conducere și punerea în circulație sau conducerea unui vehicul neînmatriculat și, în funcție de rezultatul analizelor toxicologice, vor fi dispuse măsurile legale ce se impun.

Sursa foto/video: IPJ Galați

Citește și:

Fiica lui Ioan Crișan și doi complici, REȚINUȚI după atentatul cu bombă în care a fost asasinat omul de afaceri arădean: „L-au detonat de la distanță”

ACCIDENT cumplit în Vrancea. Șoferul a murit pe loc. O fetiță de 9 ani a reușit să se salveze ca prin MINUNE

Accident GRAV pe DN 2, în județul Ialomița, pe fondul vizibilității reduse din cauza ceții. Două persoane au murit și trei au fost rănite

INCENDIU izbucnit într-un bloc din Slatina. Mai mulți locatari, inclusiv un bebeluș, au fost evacuați pe geam

Recomandarea video

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Administrația Trump interzice vizele de SUA pentru cinci europeni, printre care și fostul comisar Thierry Breton. Care este motivul
Cancan.ro
Ce pensie are Cornel Dinu. Câți bani încasează de la statul român, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Poți câștiga 30.000 de euro în șase luni dacă accepți această slujbă pe o insulă pustie din Scoția. Ce sarcini are angajatul
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Ce au pățit două ucrainence care au încercat să treacă granița cu 60.000 de dolari ascunși în încălțăminte
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Cele mai bogate familii din lume au devenit și mai bogate în anul 2025