Prima pagină » Actualitate » USR PLUS, decizie tranșantă: ”Nu putem continua guvernarea cu Florin Cîțu premier”

USR PLUS, decizie tranșantă: ”Nu putem continua guvernarea cu Florin Cîțu premier”

USR PLUS, decizie tranșantă: ”Nu putem continua guvernarea cu Florin Cîțu premier”
USR PLUS, decizie tranșantă

Conducerea USR PLUS a luat o decizie tranșantă, și asta chiar în momentul în care aproximativ 5.000 de liberali prezenți la congresul partidului, desfășurat la Romexpo, se pregăteau să înceapă votul pentru alegerea noului lider al PNL.

USR PLUS a anunțat, pe pagina de socializare a partidului, că o guvernare în care Florin Cîțu să dețină, în continuare, funcția de premier al României, nu este posibilă.

Chiar dacă ”echipa câștigătoare” – așa cum s-a auto-denumit tabăra susținătorilor lui Cîțu – va obține victoria în urma votului de la Congresul PNL, această decizie a USR PLUS nu se va schimba.

”USR PLUS a luat o decizie în unanimitate: nu putem continua guvernarea cu Florin Cîțu premier. Această decizie nu se va schimba, indiferent câte minciuni încearcă să răspândească „echipa câștigătoare”. Vrem reforme pe bune, nu participarea la guvernare de dragul puterii, acceptând orice fel de condiții”, susțin reprezentanții USR PLUS în mediul online.

Ionuț Moșteanu: ”Una din echipe tot rostogolește un fake news”

Liderul de grup al deputaților USR-PLUS – Ionuș Moșteanu – a postat, la rândul său, un mesaj pe pagina sa de socializare, scriind că ”una dintre echipe”, cu referire la cele două ”tabere politice”, pro-Orban și pro-Cîțu, promovează un ”fake news” din care ar reieși că USR PLUS va reveni la guvernare, alături de premierul Florin Cîțu.

O astfel de variantă este exclusă, anunță și Ionuș Moșteanu, explicând că într-o astfel de situație ar fi vorba despre un ”guvern minoritar dependent de PSD”,

”M-am uitat la discursurile PNL și una din echipe tot rostogolește un fake news – că știu ei că USR PLUS se întoarce la guvernare cu Cîțu premier. Am un singur mesaj pentru ei – EXCLUS. Pentru PNL varianta Cîțu premier înseamnă guvern minoritar dependent de PSD”, a punctat și Ionuț Moșteanu.

Citește și: 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cel mai lung drum drept din Europa nu are nicio curbă pe zeci de kilometri. Drumul este obiectiv turistic
Digi24
Administrația Trump presează Europa să renunțe la planul de finanțare a Ucrainei din active rusești: „Nu mai sunt liderul lumii libere”
Cancan.ro
Prezentatoare TV de sport și soțul ei, găsiți împușcați în casă! Fiul lor de 3 ani a fost găsit în viață. Ce ipoteze are poliția
Prosport.ro
FOTO. Diana Bulimar, în costum de baie. Cum arată la 30 de ani fosta gimnastă campioană
Adevarul
De ce nu a fost invitată România la întâlnirea „greilor” NATO, de la Berlin. „Ne-am făcut-o singuri”
Mediafax
Guvernul impune termen limită pentru taxe și impozite locale
Click
Drama Cosminei Boboc, câștigătoarea MasterChef 2025. Tatăl ei a murit în timpul emisiunii, după ce mama și bunica se stinseseră cu un an înainte
Digi24
Elon Musk are o veste proastă pentru cei bogați: „Banii vor deveni irelevanți”. El spune că în 10-15 ani, munca va fi opțională
Cancan.ro
Ce gest revoltător a făcut ‘Puișorul’ la adresa Rodicăi Stănoiu, în timpul vacanței! O jurnalistă îl acuză că i-a pus viața în pericol: 'Deschid geamul să mângâi ursul, că poate...'
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Denise Rifai înainte să fie celebră. Tatăl arab îi punea reguli stricte
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Decizie oficială UE: Mașinile pot avea, în continuare, motoare diesel și pe benzină!
Descopera.ro
O structură bizară emite căldură sub suprafața Lunii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Noaptea „Trandafirului”. Cum au fost furaţi din morgă morţii de la Timişoara şi incineraţi la Bucureşti, din ordinul Elenei Ceauşescu