Prima pagină » Actualitate » Relaxarea restricțiilor în Capitală. Masca, obligatorie în continuare în parcuri și în Centrul Vechi, în weekend?

Relaxarea restricțiilor în Capitală. Masca, obligatorie în continuare în parcuri și în Centrul Vechi, în weekend?

Relaxarea restricțiilor în Capitală. Masca, obligatorie în continuare în parcuri și în Centrul Vechi, în weekend?

Rata de infectare în Bucureşti continuă să scadă. A ajuns sâmbătă la valoarea de 1,11, informează Direcţia de Sănătate Publică Bucureşti.

Potrivit datelor transmise de Direcţia de Sănătate Publică Bucureşti, rata de infectare din Capitală continuă să scadă şi se menţine, pentru a cincea zi la rând, sub 1,5 la mie.

Rata de infectare din Capitală a ajuns la 1,11 la mia de locuitori

Capitala a trecut oficial de vineri, 14 mai, în scenariul verde, iar sălile de spectacol şi restaurantele s-au deschis în interior la o capacitate de 50%.

De asemenea, sunt permise spectacole de tip drive-in, cu 3 persoane în maşină, precum şi spectacolele în aer liber, cu maxim 300 de spectatori.

După ce rata de infectare scade sub 1 la mie, şcolile se vor fi deschise, în totalitate, în Bucureşti.

Măștile, obligatorii în parc și în Centrul Vechi, în weekend?

Comitetul Municipiului Bucureşti pentru Situaţii de Urgenţă se întrunește sâmbătă la prânz pentru a stabili care sunt cele mai aglomerate zone din Capitală și dacă se impune purtarea măștilor sanitare.

„Analizăm şi noi, conform Hotărârii de Guvern, care ar fi zonele aglomerate (…) peste cele care sunt deja prevăzute în Ordinul comun al Ministerelor de Interne şi de Sănătate, şi să ajustăm măsurile pe care le aveam în ultima hotărâre a CMBSU faţă de noile măsuri de relaxare care au fost hotărâte azi noapte”, a declarat prefectul Capitalei, Alin Stoica, la Digi 24.

”Suntem în discuții cu DSP, Poliția, ISU, pentru a le preciza într-o hotărâre. Ne gândim la zonele pietonale. Știm că în Centrul Vechi se produce aglomerație, în parcuri se aglomerează în weekend, dar urmează să discutăm. Conform hotărârii, pe zonele cu potențial de aglomerare, se introduce obligativitate, pentru agenții economici nu avem nimic de modificat față de Hotărâre”, a completat Alin Stoica în intervenția telefonică la Digi24.

Prima zi de relaxare. Noile măsuri au intrat în vigoare

Noile măsuri de relaxare a restricțiilor de COVID-19 au intrat în vigoare azi: nu mai purtăm mască pe stradă în zonele neaglomerate și putem merge la spectacole şi la activităţi sportive, în anumite condiţii. De asemenea, restricțiile de circulație pe timp de noapte sunt eliminate.

Practic, în lista măsurilor privind relaxarea sunt incluse doar persoanele vaccinate şi care prezintă rezultatul unui test RT-PCR nu mai vechi de 72 de ore sau un test rapid nu mai vechi de 24 de ore şi ies din calcul persoanele care au trecut prin boală.

Se elimină restricţiile privitoare la purtarea măştii în spaţii deschise neaglomerate, urmând ca restricţia să fie aplicată în continuare în spaţii publice, pieţe, târguri, talciocuri, staţii pentru transportul în comun, spaţiile comerciale, mijloacele de transport în comun şi la locul de muncă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fii atent la postura în care dormi: ce sunt ridurile de somn și cum să previi acest semn de îmbătrânire prematură
Digi24
Șeful diplomației maghiare lansează avertismente similare cu cele ale Kremlinului: liderii UE împing Europa spre un război cu Rusia
Cancan.ro
Cuplul finalului de an în România! Vedeta Antena 1 l-a cuplat, fără să-i pese că e ÎNSURAT
Prosport.ro
Mesajul transmis de Sorana Cîrstea după ce a mers cu fiul lui Ion Țiriac în cea mai scumpă stațiune din Elveția
Adevarul
Țările din Vest unde românii ezită să se întoarcă: „Cei mai mulți sunt nostalgici. Vorbesc numai despre pământul matern”
Mediafax
Remediul natural care ajută la scurtarea duratei răcelilor și gripei, potrivit experților de la Harvard
Click
Irinel Columbeanu s-a botezat, înainte de Sărbători. Fostul milionar și-a schimbat religia la 68 de ani: „E cea mai importantă decizie din viața lui”
Digi24
Rodica Stănoiu a fost deshumată. Trupul fostei ministru al Justiției urmează să fie dus la INML la cerea procurorilor
Cancan.ro
9 zile consecutive de ninsoare în România, potrivit meteorologilor Accuweather. Care sunt orașele vizate
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Concurs de ironii la adresa unui Cybertruck văzut în Constanța! Cu ce au comparat românii mașina
Descopera.ro
O planetă ciudată i-a lăsat fără cuvinte pe astronomi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Iubi, tu mă mai iubesti? – Da, cum să nu, draga mea!
Descopera.ro
Reprogramare mintală: cum să îți transformi obiceiurile și gândurile