Prima pagină » Actualitate » World Vision România, despre scoala online: ”Un milion de copii înscrişi în învăţământul preuniversitar din mediul rural se află în faţa unui moment critic”

World Vision România, despre scoala online: ”Un milion de copii înscrişi în învăţământul preuniversitar din mediul rural se află în faţa unui moment critic”

World Vision România, despre scoala online: ”Un milion de copii înscrişi în învăţământul preuniversitar din mediul rural se află în faţa unui moment critic”

World Vision România lansează un avertisment și susține că aproape un milion de elevi care nu au putut participa la școala online în ultimul an, elevii din mediul rural sunt  în pericolul abandonului școlar, în contextul în care există posibilitatea unor creșteri record în acest sens.

Organizaţia World Vision România susţine că 40% dintre elevii din rural nu au avut acces la internet, nefiind prezenți la 24 de săptămâni de şcoală.

”Un milion de copii înscrişi în învăţământul preuniversitar din mediul rural se află în faţa unui moment critic”, potrivit World Vision  România 

„La un an de declararea oficială a pandemiei şi de la prima zi în care şcolile din România s-au închis, iar educaţia s-a transferat în online, aproape un milion de copii înscrişi în învăţământul preuniversitar din mediul rural se află în faţa unui moment critic”, susţine World Vision România.

Elevii nu au putut face şcoala online din următoarele motive: din cauza problemelor financiare; nu au avut conexiune la internet profesorii nu au fost pregătiţi să predea şi să-şi examineze elevii online; nu au avut un loc acasă unde să participe la lecţiile online.

World Vision  România: Rezultate negative pentru elevii de clasa a VIII-a

Doar jumătate dintre cei 70% dintre elevii din mediul rural care au participat la Evaluarea Națională, au obţinut note sub 5 la matematică.

Anul trecut, aproape o treime din absolvenții de clasa a VIII-a din comunitățile defavorizate nu s-au prezentat la Examenul de Evaluare Națională. Riscul ca rata de abandon școlar să crească este unul foarte ridicat, în condițiile în care în România părăsirea timpurie a școlii este oricum la al treilea cel mai mare nivel din Europa

Mai mult, în vara anului trecut, 60% dintre părinţi nu au lucrat, iar 50% dintre familii nu au avut alimente şi produse de bază, arată organizaţia.

La începutul anului 2021, în continuare 237.000 de elevi nu aveau acces la internet şi 287.000 de elevi nu aveau echipamente pentru şcoala online.

La un an de la declararea oficială a pandemiei, aproape un milion de copii înscriși în învățământul preuniversitar din mediul rural se află în fața unui moment critic, conform organizației World Vision România

Recomandarea video

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Administrația Trump interzice vizele de SUA pentru cinci europeni, printre care și fostul comisar Thierry Breton. Care este motivul
Cancan.ro
Ce pensie are Cornel Dinu. Câți bani încasează de la statul român, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Poți câștiga 30.000 de euro în șase luni dacă accepți această slujbă pe o insulă pustie din Scoția. Ce sarcini are angajatul
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Ce au pățit două ucrainence care au încercat să treacă granița cu 60.000 de dolari ascunși în încălțăminte
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Cele mai bogate familii din lume au devenit și mai bogate în anul 2025