Prima pagină » ALEGERI 2024 » CIOLACU: Avem un lider al PNL, îl avem pe regele regilor CONTRACTELOR cu statul și nimeni nu spune nimic. Nu vi se pare cumva cam curios? 

CIOLACU: Avem un lider al PNL, îl avem pe regele regilor CONTRACTELOR cu statul și nimeni nu spune nimic. Nu vi se pare cumva cam curios? 

„Avem un lider al PNL, îl avem pe regele regilor contractelor cu statul și nimeni nu spune nimic. Nu vi se pare cumva cam curios?”, se întreabă Marcel Ciolacu, la emisiunea Insider Politic.

Avem un lider al Partidului Național Liberal, membru marcant al Partidului Național Liberal, îl avem pe regele regilor contractelor cu statul, 7.800 de contracte în valoare de 3 miliarde euro și nimeni nu spune nimic. Nu vi se pare cumva cam curios? Mie mi se pare curios. Da, eu înțeleg, să știm adevărul, spune Ciolacu.

„Regele regilor” contractelor este Valeriu Iftime, noul președinte al Consiliului Județean Botoșani, unul dintre cei mai prosperi oameni de afaceri din România, abonat la mii de contracte cu statul român.

Firmele deținute de patronul FC Botoșani au contracte cu sute de localități, inclusiv cu UAT-uri din județul pe care Valeriu Iftime îl conduce de câteva zile.

Valoarea acestor contracte este absolut fabuloasă: grupul de firme Elsaco, deținut de Iftime și familia sa, are afaceri cu statul de 3 miliarde de euro, prin peste 7.800 de contracte. Noul președinte CJ Botoșani, „Regele achizițiilor publice”, consideră însă că nu se află în incompatibilitate! (Citește mai multe AICI. )

Premierul a fost invitat să precizeze ce a căutat Mihaela Neagu în primul rând, la dezbaterea electorală organizată de Antena 3.

Acesta povestește  că doamna a venit neinvitată și a refuzat să plece în momentul în care șase persoane din staff-ul său i-au spus să se ridice din primul rând.

Am întrebat. Am înțeles că nu a fost pe lista de invitați, lucru pe care l-au transmis și colegii mei. S-au dus vreo șase persoane și au invitat-o să nu mai stea în primul rând. Sorin Grindeanu m-a întrebat cine este doamna, Olguța m-a întrebat. Ca domnul Hrebenciuc, când sunt alegeri, unii bagă capul în poză.

CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Administrația Trump interzice vizele de SUA pentru cinci europeni, printre care și fostul comisar Thierry Breton. Care este motivul
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Serviciile ucrainene lovesc greu în armata rusă. Un avion-cheie a fost scos din luptă înainte de distrugerea submarinului din Novorossiisk
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Ce au pățit două ucrainence care au încercat să treacă granița cu 60.000 de dolari ascunși în încălțăminte
Cancan.ro
După 'jihadul' din online, vine contraatacul fostei soții: 'Lupt cu oricine și-ar permite să deranjeze liniștea familiei mele'
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Ce au descoperit astronomii pe orbita unei stele antice?