Prima pagină » Auto » Audi anunță investiții de 22 de miliarde de euro

Audi anunță investiții de 22 de miliarde de euro

Audi anunță investiții de 22 de miliarde de euro
Audi, al doilea mare producător de mașini de lux la nivel mondial, parte a grupului Volkswagen, intenționează să facă investiții de 22 de miliarde de euro până în 2018, în noi modele, inclusiv electrice, pentru a ajunge lider pe segmentul premium, relatează Bloomberg.

Cea mai mare parte a investițiilor vor fi în extinderea gamei de produse, a declarat directorul financiar al companiei, Axel Strotbek.

Audi vrea să ajungă la vânzări anuale de 2 milioane de mașini și vehicule sport utilitare, după ce livrările au ajuns la 1,5 milioane de vehicule în 2013, cu doi ani mai drevreme decât era planificat, potrivit directorului general Rupert Stadler.

Bugetul de investiții se bazează pe un program de 13 milioane de euro valabil până în 2016, stabilit anul trecut, și se va concentra pe dezvoltarea de tehnologii cum sunt cele pentru motoare electrice.

Audi are ca obiectiv să devină lider pe piața automobilelor de lux, înaintea BMW, până la sfârșitul acestui deceniu.

BMW are la rândul său un plan de a contracara concurența Audi și a Mercedes-Benz, divizie a grupului Daimler, prin introducerea a 25 de modele în 2013 și 2014, între care 10, precum Rolls-Royce Wraith, care nu au predecesori.

Mercedes, plasat pe locul al treilea pe segmentul automobilelor de lux, urmează să lanseze 13 noi modele complet noi până la sfârșitul deceniului, în timp ce Audi își extinde gama de SUV-uri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce se întâmplă la Serviciul Român de Informații? Dan: Orice derapaj al Serviciului îmi revine mie
Digi24
Un virus gripal nou se răspândește rapid în România: În prima săptămână din decembrie au fost înregistrate peste 3.000 de îmbolnăviri
Cancan.ro
Vila Rodicăi Stănoiu de la malul mării a fost VANDALIZATĂ! Misterul moștenirii fostei ministrese se adâncește!
Prosport.ro
Mesajul transmis de Sorana Cîrstea după ce a mers cu fiul lui Ion Țiriac în cea mai scumpă stațiune din Elveția
Adevarul
De ce am primit din partea SUA mesajul „să vă apere francezii”. Expert: „În aceste condiții, nu este surprinzător”
Mediafax
Ce taxe vor plăti bucureștenii din 2026? Proiect PMB: impozite pe locuințe, mașini și terenuri
Click
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Digi24
Reacție furioasă a Kremlinului, după ce șeful NATO a îndemnat la pregătiri pentru un război cu Rusia: „E iresponsabil”
Cancan.ro
Un nou virus se răspândește rapid în România, după apariția leprei la Cluj! Peste 3.000 de cazuri au fost confirmate în decembrie 2025
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
O planetă ciudată i-a lăsat fără cuvinte pe astronomi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
Unde este cel mai înalt oraș locuit permanent din lume?