Prima pagină » Auto » Cea mai scumpă mașină electrică a început să fie livrată în China

Cea mai scumpă mașină electrică a început să fie livrată în China

Cea mai scumpă mașină electrică a început să fie livrată în China
Producătorul american de automobile electrice Tesla va asambla mașini și în China, pentru a aduce producția mai aproape o piață cu un potențial uriaș de creștere, unde clasa de mijloc este tot mai numeroasă și mai interesată de autoturisme de lux.

„La un moment dat, în următorii trei sau patru ani, vom aduce producție locală în China. China este foarte importantă pentru viitorul Tesla”, a declarat CEO-ul companiei americane, Elon Musk, aflat la Beijing cu ocazia primelor livrări de autoturisme Tesla Model S către clienți din China. potrivit CNN Money.

Model S, nava amiral a Tesla, are un preț de circa 115.000 de dolari pe piața chineză. Musk a livrat personal autoturismul Model S către primul client din China.

Vânzările de automobile electrice evoluează timid în China, însă producătorii văd un potențial uriaș de creștere în cea de-a doua economie a lumii.

China se confruntă cu probleme tot mai grave legate de poluare în aglomerările urbane, iar guvernul pregătește măsuri pentru a încuraja achiziționarea de automobile electrice.

O altă problemă a mașinilor electrice, în China și în alte zone ale lumii, este lipsa infrastructurii specifice – rețele de stații de alimentare cu energie electrică. Potrivit presei chineze, Tesla s-a pregătit deja să acționeze în acest sens, Musk angajându-se să lanseze până în 2015 o rețea națională de servicii de încărcare a bateriilor.

„Vom face o investiție mare în China în infrastructură de reîncărcare”, a afirmat Musk la Beijing.

Compania a construit deja o astfel de rețea în Statele Unite, acoperind principalele rute de călătorie între marile orașe.

Pe lângă viitoarele facilități de producție din China, Tesla a mai planificat construirea unei fabrici de baterii în Statele Unite care va avea, în 2020, o producție mai ridicată față de volumul pieței globale în 2013. Noua unitate va avea aproximativ 6.500 de angajați și va presupune o investiție de până la 5 miliarde de dolari.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
De ce e periculos să aprindem aragazul ca să ne încălzim? Riscurile intoxicării cu monoxid de carbon
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Cursuri suspendate sau desfășurate online în
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Meghan Markle și Prințul Harry se întorc împreună în Marea Britanie pentru prima dată după patru ani