Prima pagină » Auto » Cel mai mare producător auto la nivel global estimează un profit de 19 miliarde de dolari în anul fiscal 2013-2014

Cel mai mare producător auto la nivel global estimează un profit de 19 miliarde de dolari în anul fiscal 2013-2014

Cel mai mare producător auto la nivel global estimează un profit de 19 miliarde de dolari în anul fiscal 2013-2014
Toyota, cel mai mare producător auto la nivel global, anticipează un profit record de aproape 19 miliarde de dolari pentru anul fiscal care se va încheia la 31 martie, dublu față de nivelul din anul anterior, datorită deprecierii yenului, care sprijină exporturile de produse japoneze.

Toyota, cel mai mare producător auto la nivel global, anticipează un profit record de aproape 19 miliarde de dolari pentru anul fiscal care se va încheia la 31 martie, dublu față de nivelul din anul anterior, datorită deprecierii yenului, care sprijină exporturile de produse japoneze.

În ultimele trei luni ale anului trecut, al treilea trimestru al anului fiscal, profitul net al Toyota a crescut de aproximativ 5 ori, la 5,2 miliarde de dolari.

Toyota s-a menținut anul trecut pe prima poziție în topul celor mai mari producători auto după volumul vânzărilor, devansând pentru cel de-al doilea an consecutiv rivalii de la Volkswagen și General Motors.

Analiștii estimează că profitul înregistrat de grupul japonez în 2013 este echivalent cu câștigurile combinate ale General Motors și Volkswagen, potrivit Bloomberg.

Yenul s-a depreciat cu 18% față de dolar anul trecut, în avantajul exportatorilor japonezi, în urma planului de relansare economică implementat de premierul Shinzo Abe.

Acțiunile Toyota au închis marți în coborâre cu 5,7% pe bursa de la Tokyo, piețele asiatice înregistrând scăderi la scară largă pe fondul retragerilor de capital declanșate de decizia Rezervei Federale a SUA de a reduce injecțiile de lichiditate și de temerile investitorilor privind încetinirea creșterii economice globale. Toyota a pierdut 14% din valoare de la începutul acestui an, în linie cu declinul indicelui Nikkei 225.

Compania anticipează venituri de peste 240 miliarde de dolari pentru anul fiscal care se va încheia la 31 martie.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vin ninsorile: meteorologii anunță unde va fi zăpadă de Crăciun. Jumătate de țară sub cod galben
Digi24
Bloggerii ruși îi fac imagine lui Putin cu poze din România. Fotografii de la SRI Antitero ilustrează „trupele rusești, bine echipate”
Cancan.ro
Mălina Guler S-A SINUCIS?! Mesajul prin care și-a anunțat dispariția a fost făcut public abia acum
Prosport.ro
FOTO. Antrenoarea de tenis care predă în rochii îndrăznețe și pantofi cu toc a atras atenția tuturor
Adevarul
Decizie disperată: Antena 1 își vrea banii înapoi, după ce a plătit o avere pentru difuzarea Cupei Mondiale. Alt post TV ar urma să transmită o parte din meciuri
Mediafax
Crăciun sub imperiul zăpezii și al frigului în București
Click
Cum se coace corect cozonacul. Temperatura potrivită pentru cuptorul electric și pe gaz
Digi24
„Teamă în rândul duşmanilor”. Liderul de la Casa Albă dezvăluie un plan pentru nave de război „clasa Trump”, mai mari și mai puternice
Cancan.ro
Oana Mizil a fugit din țară cu fetița! Unde se ascunde acum fosta iubită a lui Marian Vanghelie
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Fabrica din România care a produs 1 milion de anvelope în 2025. Este singura din lume cu zero emisii de CO2
Descopera.ro
Ceva s-a prăbușit pe Lună! Momentul a fost înregistrat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Câte pisici există în lume?