Prima pagină » Coronavirus » Incendiu la Institutul „Matei Balș”. Lucian Bode, detalii despre operațiunea de salvare

Incendiu la Institutul „Matei Balș”. Lucian Bode, detalii despre operațiunea de salvare

Incendiu la Institutul „Matei Balș”. Lucian Bode, detalii despre operațiunea de salvare
Bode, despre polițiștii acuzați de tortură: „Să fiți atenți la ce va urma...” + Măsuri după tragedia de la Onești: „Vor fi verificate toate plângerile din ultimii doi ani”

Un incendiu puternic a izbucnit, vineri dimineața, la Institutul de Boli Infecțioase „Matei Balș” din Capitală. Patru oameni au murit și alți doi sunt în stare gravă. În total, 120 de oameni au fost evacuați. Ministrul de Interne, Lucian Bode, a furnizat primele detalii despre cum s-a desfășurat operațiunea de salvare.

„Incendiul a fost semnalat la 5.05, primul apel, la 5.13 a sosit primul echipaj la faţa locului. S-a activ planul roşu. Din fericire, incendiul a fost stins. Nu mai avem persoane în stare critică, cu excepţia stării de sănătate, acolo sunt internaţi pacienţi Covid în stare medie spre critică. Eu, împreună cu secretarul de stat Raed Arafat şi cu premierul Florin Citu suntem în contact de la 5.43 şi încercam să creăm condiţiile pentru că anchetă să se desfăşoare cu rapiditate, să vedem care sunt cauzele.

L-am informat pe premier imediat ce am primit de la Arafat detalii despre cum evoluează intervenţia acolo. E un lucru extraordinar ca pompierii au acţionat cu promptitudine şi într-un timp foarte, foarte scurt au reuşit să lichideze incendiul.

Ştiu că personalul de la Matei Balş a acţionat rapid şi au relocat pacienţii din cele 4 saloane afectate de fum şi pompierii au ajuns repede la faţa locului, au localizat incendiul şi l-au lichidat.

Sunt la centrul de comandă al MAI, în câteva momente va sosi aici Raed Arafat şi vă vom pune la dispoziţie date. Personal, nu ştiam de existenţa unor posibile nereguli. Refuz să cred că erau nereguli cunoscute şi neeliminate. Toate structurile sunt chemate să desfăşoare o anchetă şi aşteptam finalizarea ei”, a declarat Lucian Bode, într-o intervenţie la Realitatea PLUS.

Patru morți în urma unui incendiu la Spitalul Național de Boli Infecțioase „Matei Balș”. A fost declanșat Planul Roșu (UPDATE) / FOTO & VIDEO

Un incendiu a izbucnit, vineri dimineață, la un salon de la parterul Spitalului Național de Boli Infecțioase Matei Balș, din Capitală. Potrivit ISU București Ilfov, bilanțul inițial este de patru morți. Peste 120 de pacienți, dintre care mulți infectați cu noul coronavirus, au fost evacuați și urmează să fie transportanți la alte spitale.

Recomandarea video

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin a fost scos din sărite de întrebările unui jurnalist de la BBC: „Ce prostie”
Cancan.ro
Ce boală are Dan Petrescu, de fapt? Motivul real pentru care s-a topit pe picioare
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Astrolog, la Interviurile Adevărul: 2026 ar putea aduce schimbări de Guvern în România. „Va fi un an al revoltelor. Se cere vărsare de sânge”
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather, anunț de ultimă oră: Pe ce dată vine iarna în București, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
O descoperire despre modul în care dinozaurii își creșteau puii schimbă tot ce știam până acum