Prima pagină » Coronavirus » Un medic de la noi a publicat imagini de groază cu plămânii unui pacient cu COVID: „Cum facem cu ei domnule doctor Bittman?”

Un medic de la noi a publicat imagini de groază cu plămânii unui pacient cu COVID: „Cum facem cu ei domnule doctor Bittman?”

Un medic de la noi a publicat imagini de groază cu plămânii unui pacient cu COVID: „Cum facem cu ei domnule doctor Bittman?”

Medicul Adina Cojocaru a publicat o imagine cu un CT făcut unui pacient de 37 de ani, cu pneumonie din cauza noului coronavirus. Potrivit medicului, pacientul are 37 de ani și necesită internare la ATI, asta după ce a dus boala pe picioare.

„Un caz de azi noapte. Pacient in vârstă de 37 ani, se prezintă la camera de gardă Floreasca pentru sdr subocluziv intestinal și subfebrilitate. CT-ul lui arată pneumonie interstițiala. Are 65 saturatie in oxigen. Pentru el definiția de caz a Institutului de Sănătate Publică nu mai face doi bani. Și sunt multe asemenea cazuri, cele mai multe atipice, mulți au doar somnolență, astenie, cefalee.

„Ei merg pe picioare chiar dacă au saturația foarte jos, merg la cumpărături”

Ei merg pe picioare chiar dacă au saturația foarte jos, merg la cumpărături, cu transportul public și nu sunt de rea credință. Pur si simplu cred că în lipsa febrei si a tusei nu au această boală. Starea se deteriorează brusc, au nevoie de oxigen si apoi ajung la ATI. Cum facem cu ei domnule doctor Bittman? Doamnă doctor Corina Chiriac? Ii trecem la numărătoare sau ne alăturam corului de ageamii care urlă că pacientul s-a internat pentru că nu făcea caca si nenorociții de doctorii i-au pus diagnostic de Covid?”, a scris pe Facebook dr. Adina Cojocaru.

„Nenorociții de doctori sunt obosiți, duc lupta cu o boală parșivă, cu atoateștiutorii, cu cei de rea credință”

Medicul mai spune că doctorii sunt obosiți în lupta cu „boala parșivă”.

„Nenorociții de doctori sunt obosiți, duc lupta cu o boală parșivă, cu atoateștiutorii, cu cei de rea credință, din păcate uneori si cu cei de bună credința pentru ca e o boală imprevizibilă( pacientul în cauză nu crede că are Covid, înțelege cu greu ce i se întâmplă), duc lupta cu lipsa de bun simț, cu masca purtată sub nas, cu măsurile haotice ale autorităților”, scrie Adina Cojocaru.

„Imaginea CT e atât de sugestivă, saturația în oxigen nu mai spun”

Medicul mai precizează că pacientul a necesitat transport la Iași sau Medgidia, pentru că în București nu mai sunt locuri la ATI.

„Imaginea CT e atât de sugestivă, saturația în oxigen nu mai spun, pacientul va pleca la lași sau în Medgidia pe locuri eliberate în ATI. Acolo îl așteaptă Dumnezeu cu mila lui. În Bucuresti nu mai sunt locuri libere. Deci cum facem domnule și doamnă doctor Bittman și Chiriac, intră la numărătoare sau nu?”, a mai scris Adina Cojocaru.

Recomandarea video

Mediafax
Cu cât s-au scumpit sărbătorile românilor? Fiscaliști: Masa tradițională de Crăciun, bradul și cadourile „modeste” costă 500 de euro în 2025
Digi24
EXCLUSIV Dispare rețeta de la medicul de familie. O nouă platformă din Sănătate va fi funcțională din august, anunță ministrul Rogobete
Cancan.ro
După 'jihadul' din online, vine contraatacul fostei soții: 'Lupt cu oricine și-ar permite să deranjeze liniștea familiei mele'
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Serviciile ucrainene lovesc greu în armata rusă. Un avion-cheie a fost scos din luptă înainte de distrugerea submarinului din Novorossiisk
Mediafax
Nicușor Dan a gustat colăcei în timp ce colindătorii cântau la Cotroceni. Mirabela Grădinaru nu a cedat poftelor
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Capelă din București cu figuri legionare: o treime din suma pentru picturi, acoperită de stat. Ce spune Secretariatul pentru Culte
Cancan.ro
Prognoza meteo pentru miercuri, 24 decembrie 2025. Cum va fi vremea în toată țara, în Ajunul Crăciunului
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Structuri misterioase detectate în Cosmos!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care este animalul cu cea mai puternică mușcătură?