Prima pagină » Curatorial » Ucraina a lansat o bază de date cu operele de artă deținute recent de oligarhii ruși sancționați

Ucraina a lansat o bază de date cu operele de artă deținute recent de oligarhii ruși sancționați

Ucraina a lansat o bază de date cu operele de artă deținute recent de oligarhii ruși sancționați

Ucraina a lansat o bază de date în care pot fi căutate opere de artă deținute recent de cetățeni ruși, în contextul sancțiunilor occidentale, pe fondul devastării continue a Ucrainei de către forțele rusești.

Potrivit The Guardian, baza de date este gestionată de Agenția Națională de Prevenire a Corupției din Ucraina (NACP), care a precizat că scopul instrumentului este de a „facilita participanților de pe piața de artă efectuarea de verificări privind sancțiunile și de a îngreuna vânzarea unor astfel de bunuri de către oligarhii ruși”.

Mai mulți ruși bogați au fost afectați de sancțiuni economice din partea Uniunii Europene, a Marii Britanii și a SUA, menite să le împiedice capacitatea de a face sau de a muta bani în străinătate, de la începutul invaziei rusești în Ucraina în februarie 2021. Printre rușii menționați pe listele de sancțiuni occidentale se numără ministrul rus al Culturii, Olga Lyubimova. Oligarhii Roman Abramovici și Alisher Usmanov – ambii colecționari prolifici – se numără printre persoanele sancționate de UE.

300 de opere de artă, incluse deja în baza de date

Noile baze de date detaliază proveniența, sau istoricul proprietății, a numeroase opere de artă prețioase, inclusiv un portret al lui Marilyn Monroe realizat de Andy Warhol, achiziționat de un apropiat al președintelui rus Vladimir Putin, Mihail Fridman, și „Salvator Mundi” de Leonardo da Vinci, care a fost deținut de miliardarul Dmitri Rybolovlev. Rybolovlev a scos la licitație „Salvator Mundi” la Christie’s în 2017, unde s-a vândut cu 450,3 milioane de dolari.

„În prezent, secțiunea conține informații despre mai mult de 300 de obiecte de artă”, a precizat agenția. „Printre proprietarii acestora se numără miliardarul rus Viatcheslav Kantor, modelul Daria Zhukova, rapperul Timur Yunusov (Timati) și alte persoane care se află sub sancțiuni pentru că au sprijinit direct războiul Rusiei împotriva Ucrainei”.

Citește continuarea pe Curatorial.ro.

Recomandarea video

Mediafax
Solstițiul de iarnă 2025. Ce se întâmplă în cea mai scurtă zi a anului
Digi24
Un fost judecător al CCR explică de ce „nu e posibil” referendumul în Justiție anunțat de Nicușor Dan
Cancan.ro
Pe ce dată trebuie să plătești factura la Digi RCS-RDS, pentru a primit 10% înapoi. Este valabil pentru toți abonații din România
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție de neratat. Imaginile care le-au tăiat respirația italienilor
Adevarul
Imagini virale dintr-un avion aproape gol. Doar șapte români au zburat spre Londra
Mediafax
Romanul din 1987 care a devenit bestseller peste noapte. A stârnit o adevărată revoltă!
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Cancan.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina e tulburător: 'Dă-mi, Doamne, timp. Mai dă-mi un anotimp'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Caietele secrete ale unui mare om de știință au fost dezvăluite
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Care este orașul european „campion la mâncare”?