Prima pagină » Dezvăluiri » EXCLUSIV VIDEO | Dan Mutu, stăpânul mahalalelor lui Ceaușescu. Legenda lumii interlope are pe conștiință peste 500 de victime

EXCLUSIV VIDEO | Dan Mutu, stăpânul mahalalelor lui Ceaușescu. Legenda lumii interlope are pe conștiință peste 500 de victime

Unul dintre cei mai vestiți bătăuși de stradă din perioada comunistă, devenit o legendă a lumii interlope după ce a lăsat în urmă peste 500 de victime, a povestit, în EXCLUSIVITATE pentru GÂNDUL, despre luptele teribile de pe străzile Bucureștiului de dinainte de 1989. Acesta s-a liniștit abia în a doua parte a vieții, după ce s-a căsătorit cu fosta parteneră de trupă a Mădălinei Manole. Dan Mutu, așa cum era cunoscut în lumea „bulevardierilor” vremii, a vorbit, fără niciun fel de cenzură, atât despre aventurile sale, multe dintre ele sângeroase, cât și despre modul în care se organizau și trăiau borfașii României socialiste.

  • GÂNDUL va publica în trei părți povestea de viață a lui Dan Mutu, bătăușul legendar, ajuns spaima Bucureștiului în Epoca de Aur.
  • Dan Mutu mărturisește acum, la 72 de ani, cum a ajuns să-și trăiască mare parte din copilărie în mediul violent al școlilor de corecție, după ce a bătut o profesoară, când avea doar 11 ani.
  • ”Era legea junglei, trebuia să înveți să supraviețuiești”, spune Dan Mutu despre prima parte a vieții, trăită în cele mai cumplite școli de corecție din România comunistă.

Ajuns acum la respectabila vârstă de 72 de ani, nea Dan se confundă aproape perfect cu restul pensionarilor care se plimbă în Parcul Floreasca, din centrul Capitalei. Degetele strâmbe și monturile înfundate ale pumnilor amintesc, însă, de bătăile de altădată.

Prin mâinile noduroase ale legendarului Dan Mutu au trecut mulți interlopi faimoși, între care și Nicolae Duduianu, zis Pian: ”La Văcărești l-am «electrocutat»”.

Dan Mutu este singurul infractor de drept comun despre care s-a vorbit la postul de radio „România Liberă”, celebra voce a disidenței din perioada comunistă. S-a spus atunci că, dacă în România ar fi zece oameni ca el, ar fi destul pentru organizarea unei lovituri de stat.

S-a „specializat” în școlile de corecție

Pe numele său adevărat Dan Bara, fostul bătăuș a fost de acord să vorbească, în amănunt, despre cum era viața de pe timpul lui Ceaușescu.

Înzestrat cu o memorie uluitoare, acesta își amintește un adevărat fluviu de fapte și întâmplări, izvorâte dintr-un incident pe care l-a provocat la vârsta de 11 ani și care avea să-i marcheze, în mod decisiv, întreaga existență.

Supărat că profesoara de muzică l-a lăsat repetent, elevul Dan Bara și-a pus un ciorap pe cap, așa cum văzuse într-un film franțuzesc cu Alain Delon și a atacat-o pe femeie. Acest gest l-a trimis direct la reeducare în temutele școli de corecție, unde „s-a specializat”, așa cum îi place să spună.

După cei câțiva ani petrecuți la corecție, tânărul s-a întors acasă, în Floreasca, iar alte întâmplări, multe dintre ele neprevăzute, aveau să-l transforme într-una dintre legendele lumii interlope bucureștene.

Dan Mutu estimează că, dintr-un singur pumn, a lăsat fără cunoștință peste 500 de oameni, dintre care unul a și murit. Alți opt au fost internați cu maxilarele fracturate. Pentru că era cunoscut și temut de toți pungașii, ajunsese să fie poreclit „Împăratul”, lucru care atrăsese inclusiv atenția fostei Securități.

Întreaga poveste din perioada comunistă, în care bătăușii erau considerați jupânii bulevardelor, o puteți vedea integral, necosmetizată și neîndulcită, în fața camerei, de Dan Mutu, care, din copilul ”golănaș”, a ajuns în istorisirile tuturor celor care au trăit pe străzile pline de pungași, cu violențe la ordinea zile, în comunismul lui Ceaușescu.

Gândul va publica joi a doua parte a poveștii lui Dan Mutu, pe site-ul Gândul, pe Facebook și YouTube.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather, anunț de ultimă oră: Pe ce dată vine iarna în București, de fapt
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Mierea miraculoasă din România, mai puternică decât unele antibiotice. Depășește în eficiență multe produse faimoase la nivel mondial
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Colacul de salvare primit de Rusia de la China pe timp de război vine cu un preț: „O inversare completă și jenantă”
Cancan.ro
GESTUL făcut de nepoata Rodicăi Stănoiu, după a doua slujbă de înmormântare a fostului ministru al Justiției
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
De ce unii oameni sunt mai triști sau stresați de Crăciun?