Prima pagină » Diverse » Ce a pățit Alexandru, un tânăr român din Italia, după ce a fost prins cerșind pe o stradă din Vigevano

Ce a pățit Alexandru, un tânăr român din Italia, după ce a fost prins cerșind pe o stradă din Vigevano

Ce a pățit Alexandru, un tânăr român din Italia, după ce a fost prins cerșind pe o stradă din Vigevano
Ce a pățit Alexandru, un tânăr român din Italia, după ce a fost prins cerșind pe o stradă din Vigevano

Alexandru, un tânăr român care locuiește pe străzi în Italia, a fost amendat cu 400 de euro pentru că cerșea în localitatea Vigevano din Lombardia.

El a fost amendat pe 9 martie, atunci când a fost găsit de o patrulă de Poliție în timp ce stătea sub arcadele din Piața Ducale și cerșea bani de la trecători.

Potrivit reglementărilor locale, cerșitul este strict interzis, ceea ce a permis Poliției locale să îl amendeze pe român, notează Rotalianul.

Nu are de unde să plătească amenda

Dată fiind situația sa materială precară, tânărul nu are, pur și simplu de unde să facă rost de banii necesari pentru a plăti amenda.

Mai mult, el nici nu are o adresă fixă, astfel că autoritățile nu îi pot trimite amenda acasă, astfel că, cel mai probabil, aceasta se va prescrie.

Oamenii au reacționat, însă, pe rețelele sociale, mulți condamnând acțiunile autorităților locale.

„Eu aș amenda Primăria, pentru că nu oferă de muncă și locuință celor aflați în nevoie”, a comentat cineva.

„Cine l-a amendat este mai sărac decât el. Primul e sărac la bani, celălalt e sărac la minte”, a adăugat o altă persoană.

„Și așa nu va plăti niciodată amenda”, a mai transmis un utilizator.

În cazul persoanelor fără adăpost sau în situație de sărăcie extremă, astfel de pedepse pot adânci problemele cu care deja se confruntă. Programele de asistență socială, oportunitățile de angajare și accesul la îngrijiri medicale ar putea avea un impact mai semnificativ în îmbunătățirea situației persoanelor vulnerabile, mai notează sursa citată.

Sursa foto: Il Giorno

Recomandarea video

Mediafax
Solstițiul de iarnă 2025. Ce se întâmplă în cea mai scurtă zi a anului
Digi24
Un fost judecător al CCR explică de ce „nu e posibil” referendumul în Justiție anunțat de Nicușor Dan
Cancan.ro
Pe ce dată trebuie să plătești factura la Digi RCS-RDS, pentru a primit 10% înapoi. Este valabil pentru toți abonații din România
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție de neratat. Imaginile care le-au tăiat respirația italienilor
Adevarul
Imagini virale dintr-un avion aproape gol. Doar șapte români au zburat spre Londra
Mediafax
Romanul din 1987 care a devenit bestseller peste noapte. A stârnit o adevărată revoltă!
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Cancan.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina e tulburător: 'Dă-mi, Doamne, timp. Mai dă-mi un anotimp'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Caietele secrete ale unui mare om de știință au fost dezvăluite
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Care este orașul european „campion la mâncare”?