Prima pagină » Diverse » TRAGIC. Al doilea român, mort la cules de sparanghel în Germania. Ce scrie presa germană despre românul decedat

TRAGIC. Al doilea român, mort la cules de sparanghel în Germania. Ce scrie presa germană despre românul decedat

TRAGIC. Al doilea român, mort la cules de sparanghel în Germania. Ce scrie presa germană despre românul decedat

Un român a murit în urma infecției cu coronavirus în Bad Korzingen, landul Baden-Württemberg la sud-vest de Freiburg, transmite Der Spiegel. Bărbatul, în vârstă de 57 de ani, a fost găsit mort pe data de 11 Aprilie.

Presa germană relatează despre cazul unui muncitor sezonier român care a murit din cauza Covid-19 la Bad Krozingen.

La început, cauzele decesului au fost neclare, dar ulterior a fost testat pozitiv pentru coronavirus. Ministerul de Interne din Stuttgard a confirmat cazul, mai scrie Der Spiegel.

Potrivit sursei citate, muncitorul sezonier era venit la cules de sparanghel. Se presupune că a fost infectat în Germania. Înainte de deces, ar fi acuzat simptome de tuse seacă și nas înfundat. După deces, departamentul de sănătate ar fi luat măsuri pentru a preveni răspândirea infecției printre muncitori. O anchetă epidemiologică este în desfășurare, pentru a stabili persoanele cu care a intrat în contact.

Victima, notează Der Spigel, este unul dintre sutele de muncitori sezonieri care lucrează la cules în Baden-Württemberg. Cererea de muncitori sezonieri este foarte mare în regiunea agricolă, în special în rândul cultivatorilor de sparanghel. Afacerile cu fructe, legume și vin sunt, de asemenea, în căutare de forță de muncă.

Ministerul Agriculturii din landul Baden-Württemberg estimează că 4900 de muncitori sunt necesari în luna aprilie.

Potrivit  Baden-Airpark GmbH, circa 3000 de muncitori din România au aterizat pe aeroportul din Karlsruhe/ Baden-Baden între 9 și 14 aprilie. Potrivit informațiilor obținute de Spiegel, muncitorul care a murit în Bad Krozingen se afla în Germania de multă vreme. Acesta ar fi intrat în țară în data de 20 Martie.

Un român din Suceava, plecat la cules de sparanghel în Germania, a murit subit sâmbătă

Un bărbat din Suceava, plecat ala cules de sparanghel în Germania a murit subit în cursul zilei de sâmbătă. Nicolae Bahan avea doar 54 de ani, era din Solca și se afla la o fermă situată la circa 40 de km de Freiburg, de aproximativ trei săptămâni

Silvia Bahan, soția bărbatului, a declarat că așteaptă ca medicii legiști germani să-i spună concluziile în ceea ce privește decesul.

Recomandarea video

Mediafax
Solstițiul de iarnă 2025. Ce se întâmplă în cea mai scurtă zi a anului
Digi24
Un fost judecător al CCR explică de ce „nu e posibil” referendumul în Justiție anunțat de Nicușor Dan
Cancan.ro
Pe ce dată trebuie să plătești factura la Digi RCS-RDS, pentru a primit 10% înapoi. Este valabil pentru toți abonații din România
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție de neratat. Imaginile care le-au tăiat respirația italienilor
Adevarul
Imagini virale dintr-un avion aproape gol. Doar șapte români au zburat spre Londra
Mediafax
Romanul din 1987 care a devenit bestseller peste noapte. A stârnit o adevărată revoltă!
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Cancan.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina e tulburător: 'Dă-mi, Doamne, timp. Mai dă-mi un anotimp'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Caietele secrete ale unui mare om de știință au fost dezvăluite
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Care este orașul european „campion la mâncare”?