Prima pagină » Diverse » VIDEO | Tudorel Andrei: „România a pierdut circa un milion de persoane după 2011. Pe 28 decembrie vom avea un comunicat despre rezultatele recensământului”

VIDEO | Tudorel Andrei: „România a pierdut circa un milion de persoane după 2011. Pe 28 decembrie vom avea un comunicat despre rezultatele recensământului”

Tudorel Andrei, președintele Institutului Național de Statistică, a fost invitatul lui Ion Cristoiu într-o ediție transmisă live de Gândul. Acesta a declarat că pe 31 iulie s-a terminat culegerea datelor pentru recensământ, iar primele rezultate vor fi anunțate la finalul anului. Urmăriți aici, integral, emisiunea „Față în față cu Ion Cristoiu”.

„Am terminat pe 31 iulie culegerea datelor, iar asta s-a întâmplat într-o perioadă foarte scurtă, de 3-4 luni. Avem primele rezultate. Undeva la data de 28-29 decembrie vom avea un comunicat de presă, urmând ca la începutul anului viitor să organizăm, sperăm, o masă rotundă, nu neapărat doar pe recensământul populației, ci pe declinul demografic. Mi-aș dori să fie o analiză foarte profundă pe fenomenele demografice și poate mai puțin pe actul de culegere a datelor. Problema esențială este ce se întâmplă cu populația”, a declarat președintele Institutului Național de Statistică.

El a precizat că toate rezultatele ar trebui judecate și în context regional. „Ceea ce se întâmplă în România, din păcate, se întâmplă în majoritatea țărilor din regiune. Estimăm că România a pierdut între cele două recensăminte (2011-2021) aproximativ un milion de persoane. Pare foarte mult, dar și țările din regiune au avut pierderi semnificative a populației rezidente. Excepția este în Polonia, care are în jur de 0,5%. Este reducerea populației în raport cu ce s-a întâmplat la recensământul trecut au un declin demografic chiar mai accentuat decât în România.”

„Dacă o luăm după date, ar trebui să vedem ce se întâmplă la nivel de județe. S-a stabilizat populația la nivelul a șase județe, iar noi estimăm o creștere. Acolo este un potențial economic mare. E vorba de Ilfov, Brașov, Sibiu, Timișoara și Iași. Aici avem o creștere a populației rezidente”, a mai adăugat Tudorel Andrei.

Emisiunea o puteți urmări pe gandul.ro, pe pagina de Facebook Gândul și pe canalul de YouTube Gândul.

Recomandarea video

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Administrația Trump interzice vizele de SUA pentru cinci europeni, printre care și fostul comisar Thierry Breton. Care este motivul
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Poți câștiga 30.000 de euro în șase luni dacă accepți această slujbă pe o insulă pustie din Scoția. Ce sarcini are angajatul
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Ce au pățit două ucrainence care au încercat să treacă granița cu 60.000 de dolari ascunși în încălțăminte
Cancan.ro
După 'jihadul' din online, vine contraatacul fostei soții: 'Lupt cu oricine și-ar permite să deranjeze liniștea familiei mele'
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Scanările cerebrale dezvăluie un pericol ascuns în alimentele ultra-procesate