Prima pagină » Economie » Teletrans S.A, profit în semestrul 1. Ce planuri de viitor are conducerea companiei

Teletrans S.A, profit în semestrul 1. Ce planuri de viitor are conducerea companiei

Teletrans S.A, profit în semestrul 1. Ce planuri de viitor are conducerea companiei

Teletrans S.A, una dintre cele mai puternice firme din domeniul telecomunicațiilor, anunță că a înregistrat profit pe primul semestru din 2020. Spre deosebire de aceeași perioadă a anului trecut, compania a bifat un rezultat financiar pozitiv.

Astfel, conform site-ului financialintelligence.ro, Teletrans S.A. a avut un profit net în valoare de 309.848 lei, cu un EBITDA 6.05. În aceeași perioadă din 2019, societatea înregistra o pierdere de 442.960 lei, potrivit unui comunicat al companiei.

Teletrans S.A. este unul dintre principalii jucători de pe piața IT, derulând activități de prestare a serviciilor specifice de telecomunicații, informatică de proces și informatică managerială. Clientul principal este C.N.T.E.E. Transelectrica S.A, dar compania mai are și alți parteneri de afaceri de pe piața liberă de telecomunicații.

Teletrans S.A, pierderi de 4.688.097 lei în 2019

La finalul anului 2019 compania a înregistrat o pierdere de 4.688.097 lei. Revigorarea financiară din 2020 s-a datorat în primul rând managementului, care a decis diminuarea masivă a cheltuielilor, acestea fiind reduse cu 797.076 lei față de aceeași perioadă a anului 2019. În primul semestru din 2020, Teletrans  S.A. a păstrat liniile de business consacrate: servicii specifice de telecomunicații, informatică de proces și informatică managerială. Astfel, optimizând costurile și cheltuielile, firma a obținut venituri în valoare de 17.055.734 lei!

În același timp, în vederea diversificării activității și de creștere a veniturilor,  analizăm includerea de noi servicii în portofoliul companiei. Dezvoltarea portofoliului de servicii se va realiza atât în manieră reactivă, pe bază solicitărilor clientului, dar și proactivă, prin adaptarea constantă a pachetului de servicii oferite la evoluțiile tehnologice și la dinamica pieței.

Totodată, chiar dacă rezultatele obținute de Teletrans S.A. în primul semestru au fost foarte bune, demersurile în scopul creșterii profitabilității vor continua cu reorganizarea departamentelor suport  în vederea creării unei structuri mai suple și mai eficiente în gestionarea proceselor pre și post vânzare”, a anunțat Dragoș Roibu, director general al Teletrans S.A.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather, anunț de ultimă oră: Pe ce dată vine iarna în București, de fapt
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Mierea miraculoasă din România, mai puternică decât unele antibiotice. Depășește în eficiență multe produse faimoase la nivel mondial
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Colacul de salvare primit de Rusia de la China pe timp de război vine cu un preț: „O inversare completă și jenantă”
Cancan.ro
GESTUL făcut de nepoata Rodicăi Stănoiu, după a doua slujbă de înmormântare a fostului ministru al Justiției
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
De ce unii oameni sunt mai triști sau stresați de Crăciun?