Prima pagină » Educație » Ministerul Educaţiei reclamă un fake-news DISTRIBUIT pe reţelele de socializare

Ministerul Educaţiei reclamă un fake-news DISTRIBUIT pe reţelele de socializare

Ministerul Educaţiei reclamă un fake-news DISTRIBUIT pe reţelele de socializare

Ministerul Educaţiei a reclamat un fake-news distribuit pe rețelele de socializare. Concret, o declaraţie atribuită ministului Ligia Deca susţine că „pe durata contractului educaţional, autoritatea tutelară nu mai aparţine părinţilor”.

Ministerul Educației a semnalat, printr-un mesaj postat pe pagina oficială de Facebook, prezența unui fake-news distribuit pe reţelele de socializare.

„Semnarea contractului educaţional nu afectează exercitarea drepturilor părinteşti”

În mediul online circulă o declaraţie atribuită ministului Ligia Deca care ar susţine că „pe durata contractului educaţional, autoritatea tutelară nu mai aparţine părinţilor”.

„Această afirmaţie nu îi aparţine ministrului educaţiei! Informaţia a apărut pe reţele sociale şi nu provine din surse oficiale. Semnarea contractului educaţional nu afectează exercitarea drepturilor părinteşti”, au transmis oficialii ministerului.

Potrivit Regulamentului de Ordine Interioară, „unităţile de învăţământ încheie cu părinţii sau reprezentanţii legali/elevii majori, în momentul înscrierii beneficiarilor primari în registrul unic matricol, un contract educaţional, în care sunt înscrise drepturile şi obligaţiile reciproce ale părţilor, conform prevederilor legale în vigoare.

În postare se mai precizează că la contractul educaţional pot fi adăugate şi alte clauze printr-o hotărâre a consiliului de administraţie.

„Prin hotărâre a consiliului de administraţie, la contractul educaţional pot fi adăugate şi alte clauze, a căror natură nu poate afecta interesul superior al beneficiarului primar în funcţie de specificul fiecărei unităţi şi după consultarea consiliului reprezentativ al părinţilor/reprezentanţilor legali, prin act adiţional semnat de ambele părţi”, a mai transmis Ministerul Educaţiei”, a punctat Ministerul Educației.

CITEȘTE ȘI:

Cu școala românească în camera de DETENȚIE. Un expert în educație combate noile măsuri: „Sistemul va primi floricele, puse peste un covor artificial”

Marcel CIOLACU, în vizită la două școli din Capitală / „Bani sunt. Avem și bani de la Guvern, dar și fonduri europene. Este nevoie doar de VIZIUNE”

Ce PORTOFOLIU ar putea primi România în Comisia Europeană / Roxana MÎNZATU, în cărți pentru „locuri de muncă, drepturi sociale și locuințe”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cel mai lung drum drept din Europa nu are nicio curbă pe zeci de kilometri. Drumul este obiectiv turistic
Digi24
Administrația Trump presează Europa să renunțe la planul de finanțare a Ucrainei din active rusești: „Nu mai sunt liderul lumii libere”
Cancan.ro
Prezentatoare TV de sport și soțul ei, găsiți împușcați în casă! Fiul lor de 3 ani a fost găsit în viață. Ce ipoteze are poliția
Prosport.ro
FOTO. Diana Bulimar, în costum de baie. Cum arată la 30 de ani fosta gimnastă campioană
Adevarul
Documentul cutremurător din arhiva Securității care confirmă ordinul lui Ceaușescu: „Se lichidează radical!”
Mediafax
Guvernul impune termen limită pentru taxe și impozite locale
Click
Drama Cosminei Boboc, câștigătoarea MasterChef 2025. Tatăl ei a murit în timpul emisiunii, după ce mama și bunica se stinseseră cu un an înainte
Digi24
Elon Musk are o veste proastă pentru cei bogați: „Banii vor deveni irelevanți”. El spune că în 10-15 ani, munca va fi opțională
Cancan.ro
Ce gest revoltător a făcut ‘Puișorul’ la adresa Rodicăi Stănoiu, în timpul vacanței! O jurnalistă îl acuză că i-a pus viața în pericol: 'Deschid geamul să mângâi ursul, că poate...'
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Denise Rifai înainte să fie celebră. Tatăl arab îi punea reguli stricte
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Decizie oficială UE: Mașinile pot avea, în continuare, motoare diesel și pe benzină!
Descopera.ro
O structură bizară emite căldură sub suprafața Lunii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
O stație de metrou a fost inaugurată chiar sub Colosseum. Ce pot vedea călătorii?