Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Crin Antonescu: „Iohannis chiar crede că Nicolae Ciucă este POTRIVIT pentru România”

Crin Antonescu: „Iohannis chiar crede că Nicolae Ciucă este POTRIVIT pentru România”

Fostul lider PNL, Crin Antonescu, a lansat un atac virulent asupra Partidului Național Liberal (PNL), acuzând formațiunea politică de lipsa de autonomie și de continuarea unei alianțe dăunătoare cu președintele Klaus Iohannis. În cadrul unei discuții recente, Antonescu a evidențiat că PNL nu reușește să se desprindă de Iohannis, deși acesta este perceput ca o povară pentru partid.

Crin Antonescu a început prin a-și exprima surprinderea că PNL nu s-a distanțat de Klaus Iohannis, chiar și în al doisprezecelea ceas, înainte de 1 decembrie. El a subliniat că Iohannis este văzut ca o „piatră de moară” pentru PNL, care ar trebui să se delimiteze măcar formal de președinte. Antonescu a adus în discuție modul în care Iohannis a schimbat prim-miniștrii după bunul plac, beneficiind de sprijinul necondiționat al „clanului” PNL.

O paralelă cu PDL și Traian Băsescu

Antonescu a făcut o comparație între situația actuală a PNL și cea a PDL în perioada în care Traian Băsescu era președinte. El a amintit că, în ciuda puterii lui Băsescu, membrii PDL au avut curajul să se desprindă de el atunci când acesta a încercat să impună candidatura Elenei Udrea la prezidențiale. În schimb, Antonescu sugerează că PNL nu manifestă aceeași autonomie față de Iohannis și se conformează orbește deciziilor venite de la Cotroceni.

„În PDL, oamenii i-au spus lui Băsescu, ‘Domnule, nu se poate’, dar la PNL se pare că nimeni nu are curajul să se opună,” a spus Crin Antonescu.

Nicolae Ciucă, omul potrivit pentru România?

Antonescu a exprimat scepticismul cu privire la susținerea lui Nicolae Ciucă ca lider politic, întrebându-se dacă PNL chiar crede că acesta este omul de care România are nevoie pentru următorii cinci ani. El sugerează că, dacă există vreo justificare pentru această susținere, ea ar putea proveni din reuniuni secrete în care Ciucă ar demonstra calități pe care publicul larg nu le cunoaște.

„Chiar crede PNL că Nicolae Ciucă este omul de care România are nevoie pentru următorii 5 ani? Chiar crede că e bine pentru România?,” a întrebat retoric acesta.

Lipsa de autonomie a PNL: Politică dictată de la Cotroceni

Antonescu a criticat aspru faptul că PNL, în loc să își exercite autonomia politică, a preferat să urmeze directivele venite de la Cotroceni, indiferent de impactul acestora asupra partidului și asupra țării. El a subliniat că aceasta nu este o competiție de oratorie, ci o problemă gravă de lipsă de leadership și de viziune.

„Partidul este lipsit de atributul esențial al unui partid, și anume autonomia deciziei,” a precizat el.

Critica la adresa abordării media față de Mircea Geoană

Antonescu și-a exprimat nemulțumirea față de modul în care presa și o parte a opiniei publice au tratat înfrângerea lui Mircea Geoană la alegerile prezidențiale din 2009. El a condamnat batjocura la adresa lui Geoană, sugerând că acest tip de atitudine reflectă probleme mai profunde în societatea românească, inclusiv o lipsă de respect pentru democrație și pentru victimele unor posibile fraude electorale.

„Este dezgustător să vezi cum un om care a fost furat este batjocorit, iar hoțul este aplaudat,” a transmis Antonescu.

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă și Gândul, și pe canalul de YouTube Gândul. ”Tineți aproape!”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Solstițiul de iarnă 2025. Ce se întâmplă în cea mai scurtă zi a anului
Digi24
Un fost judecător al CCR explică de ce „nu e posibil” referendumul în Justiție anunțat de Nicușor Dan
Cancan.ro
Pe ce dată trebuie să plătești factura la Digi RCS-RDS, pentru a primit 10% înapoi. Este valabil pentru toți abonații din România
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție de neratat. Imaginile care le-au tăiat respirația italienilor
Adevarul
Imagini virale dintr-un avion aproape gol. Doar șapte români au zburat spre Londra
Mediafax
Romanul din 1987 care a devenit bestseller peste noapte. A stârnit o adevărată revoltă!
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Cancan.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina e tulburător: 'Dă-mi, Doamne, timp. Mai dă-mi un anotimp'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Caietele secrete ale unui mare om de știință au fost dezvăluite
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Românii și preferințele culinare: Care oraș din România este „capitala șaormei”?