Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Dan Dungaciu: „EUROPENII nu vor îndrăzni nici măcar să fie anti-Trump”

Dan Dungaciu: „EUROPENII nu vor îndrăzni nici măcar să fie anti-Trump”

Într-o ediție transmisă live de Gândul, prof. univ. dr. Dan Dungaciu, sociolog, geopolitician și analist, a discutat despre rolul Europei în contextul geopolitic actual, cu accent pe relațiile dintre SUA, Europa și China. Urmăriți aici, intergral emsiunea Marius Tucă Show.

Europa este percepută ca neavând forță sau relevanță economică pentru a acționa independent pe scena globală.

„Eu cred că trebuie să fim foarte realiști. Europa se va preda. Europa n-are cum să reziste acestei presiuni. Deci, ideea că noi, acum, perpetuăm această stare de spirit, împărțim în două Europa și America. Încercăm să creem tensiuni și să sugerăm că noi trebuie să mergem cu europenii, să mergem pe front, să continuăm război, dacă europenii, dacă americanii părăsesc război, asta e o prostie, asta înseamnă să nu vezi diferența. E și o prostie și o propaganda, deci ambele lucruri. Că unii chiar cred în povestea asta, dar nu se va întâmpla asta. Europa nu are forță. Europa nu contează ca actor global. Europa economic nu are nicio relevanță în comparație cu actorii ăștia”,  afirmă Dan Dungaciu.

Viitorul geopolitic al Europei: Între dependență și pierderea relevanței.

Sociologul susține că Europa nu va avea un rol important în viitorul geopolitic, sugerând că nu va îndrăzni să se opună Americii sau să se alieze cu China. El menționează că politica externă americană este orientată spre China, nu spre Europa. Acesta mai subliniază că Europa nu are capacitatea de a se apăra singură și depinde de America.

„Și, prin urmare, Europa nu va joca nimic. Nici măcar jocul pe care China abilă, încearcă (…)  Îi sugera Europei să stea împotriva Americii, să joace cu ea (…) Știți ce vreau să spun? Nici asta nu vor face. Exact așa cum nu vor îndrăzni să fie nici măcar anti-Trump. De asta spun eu, că ei au încercat în excesul acesta morfologic, în acest moment, ca precum sepia care aruncă cerneala. Când se vor trezi în față, ce facem, ne dăm cu Trump? Auzi, știți, eu parcă mă duc acasă. Pentru că dacă îți asumi să mergi cu China, ăsta ar fi un proiect” , conchide Dan Dungaciu .

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Detaliul din biroul lui Vladimir Putin care a dat de gol o nouă minciună a propagandei Kremlinului
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
A început războiul pentru averea Rodicăi Stănoiu! Moștenitorii surpriză, care i-au luat fața Puișorului
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Record absolut! Cu cât au împrumutat românii Guvernul în 2025?