Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Ion Cristoiu: „Occidentul nu poate să înțeleagă CULTURA din Rusia sau din Iran”

Ion Cristoiu: „Occidentul nu poate să înțeleagă CULTURA din Rusia sau din Iran”

În cadrul unei ediții transmise live de Gândul, scriitorul și publicistul Ion Cristoiu a oferit o perspectivă detaliată asupra tensiunilor din Orientul Mijlociu, concentrându-se pe modul în care Occidentul percepe și abordează problemele din regiune, în special legate de Hezbollah și Hamas. El a subliniat importanța înțelegerii cauzelor care stau la baza acestor conflicte, criticând atitudinea superficială a statelor occidentale. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă

Ion Cristoiu a subliniat că organizațiile precum Hezbollah și Hamas nu sunt doar grupuri teroriste în ochii localnicilor, ci fac parte din structura socială și urbană a comunităților lor. El a evidențiat că, deși Occidentul le consideră teroriste, pentru lumea arabă ele sunt văzute diferit, fiind integrate în viața socială și chiar politică.

Critica adusă Occidentului

Cristoiu a criticat dur lipsa de înțelegere a Occidentului, în special a Statelor Unite și a Europei, față de Orientul Mijlociu. În opinia sa, liderii occidentali nu înțeleg dinamica locală și tratează conflictele din regiune doar din perspectiva intereselor proprii, fără a ține cont de contextul social și istoric.

„Principala cauză este că Occidentul nu înțelege nimic, nici din Rusia, nici din Orientul Mijlociu. Ei văd doar supermarketuri și cataloghează totul simplu: aceia sunt teroriști,” a spus Cristoiu.

Dubla măsură și rolul Rusiei

Cristoiu a adus în discuție și rolul Rusiei în această ecuație, sugerând că evenimentele recente din Orientul Mijlociu și lipsa de stabilitate din regiune avantajează Moscova. El a observat că, în timp ce Rusia a invocat lupta împotriva terorismului pentru a-și justifica intervenția în Ucraina, Occidentul aplică standarde diferite în funcție de context.

„Ce caută Israelul în Liban? De ce nu se pune această întrebare în jurnalele occidentale? Tot ce se întâmplă acum ajută foarte mult Rusia,” a punctat Cristoiu.

Concluzii despre prăbușirea instituțiilor internaționale

În final, Cristoiu a comentat despre ceea ce el vede ca fiind prăbușirea instituțiilor internaționale, observând cum Organizația Națiunilor Unite și alte structuri globale au devenit din ce în ce mai irelevante în gestionarea crizelor internaționale. Acest declin, a spus el, face ca lumea să fie mai instabilă și mai vulnerabilă la conflicte majore.

„Prăbușirea instituțiilor lumii este evidentă,” a concluzionat Cristoiu.

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă și Gândul, și pe canalul de YouTube Gândul. ”Tineți aproape!”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather, anunț de ultimă oră: Pe ce dată vine iarna în București, de fapt
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Mierea miraculoasă din România, mai puternică decât unele antibiotice. Depășește în eficiență multe produse faimoase la nivel mondial
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
GESTUL făcut de nepoata Rodicăi Stănoiu, după a doua slujbă de înmormântare a fostului ministru al Justiției
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
România exportă mai mult decât importă, arată un raport