Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Petre Roman: „Joe Biden l-ar fi învins pe Donald Trump în ALEGERILE din SUA”

Petre Roman: „Joe Biden l-ar fi învins pe Donald Trump în ALEGERILE din SUA”

Într-o ediție transmisă live de Gândul, fostul prim-ministru Petre Roman a analizat situația politică și economică din Statele Unite, exprimându-și îngrijorarea cu privire la diviziunile profunde care afectează societatea americană. Roman a subliniat că, în ciuda unor percepții negative, economia americană continuă să fie una dintre cele mai puternice din lume, susținută în mare parte de imigrație. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă

Petre Roman a vorbit despre prietenii și contactele sale din Statele Unite, inclusiv foști oficiali de rang înalt și a subliniat că diviziunea politică este o problemă gravă care afectează stabilitatea națională. În opinia sa, deși există tensiuni considerabile, fondul identității americane nu a fost încă compromis, însă pericolul unei rupturi sociale este real.

„Diviziunea asta foarte dură din America e îngrijorătoare. Fondul americanismului nu este încă atins, dar impresia e că sunt la un pas de a-și da în cap,” a declarat Roman.

Resentimentele puternice din societate

Fostul premier a subliniat că aproape jumătate din populația americană manifestă resentimente puternice, chiar dacă acestea sunt bazate mai mult pe prejudecăți decât pe realități economice. Deși economia americană se prezintă foarte bine, nemulțumirile sociale rămân o provocare pentru stabilitatea națiunii.

„Există o parte importantă a americanilor care au resentimente foarte puternice, bazate mai mult pe prejudecăți, deși economia americană se prezintă foarte bine,” a explicat Roman.

Rolul imigrației în economia americană

Petre Roman a evidențiat contribuția semnificativă a imigrației la economia americană, subliniind că influxul de imigranți a susținut dezvoltarea economică a țării. În acest context, Roman a criticat retorica anti-imigrație promovată de anumite figuri politice, oferind exemplul fostului președinte Donald Trump, care a folosit un caz izolat pentru a ataca imigranții din Haiti.

„Economia americană este susținută de imigrație, iar retorica împotriva imigranților este, în mare parte, absurdă. Trump a dat un exemplu complet absurd despre imigranții din Haiti,” a spus Roman.

Emisiunea o puteți urmări pe canalul de YouTube Gandul și pe mariustuca.ro. ”Tineți aproape!”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Zilele în care nu se fac nunți în 2026 și 2027. Calendar ortodox complet
Digi24
VIDEO De ce s-au bătut două femei la Timișoara: un influencer din campania lui Călin Georgescu, în mijlocul scandalului
Cancan.ro
EXCLUSIV | Imagini SFÂȘIETOARE la mormântul Ștefaniei Szabo, în prag de Crăciun. Omagiul care îți rupe sufletul
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Fără punte: premierul Bolojan elimină o zi liberă
Mediafax
Ce practici au românii de Ignat: Tradiții, credințe și obiceiuri păstrate din vechime
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Consilierul de la Kremlin care a refuzat ordinul lui Putin și a încercat să oprească războiul din Ucraina. Era pregătit să fie împușcat
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
De ce lipsesc culori din Soare? Nici măcar oamenii de știință nu au răspunsul complet!