Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » VIDEO | Generalul (r) Ștefan Dănilă: „Biden a avut un discurs extraordinar de bun. A reafirmat sprijinul pentru Ucraina”

VIDEO | Generalul (r) Ștefan Dănilă: „Biden a avut un discurs extraordinar de bun. A reafirmat sprijinul pentru Ucraina”

Generalul (r) Ștefan Dănilă a fost invitatul lui Marius Tucă într-o ediție transmisă live de Gândul. Fostul șef al Statului Major al Armatei a comentat discursul susținut de Biden. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.

„Biden a avut un discurs extraordinar de bun, un discurs pentru libertate și prin care a reafirmat sprijinul pentru Ucraina. A spus că este un război în Ucraina, provocat de Rusia, și nu dorește extinderea în Rusia. Nu a venit cu nimic care să provoace poporul rus. A fost un mesaj adresat și către populația rusă, care probabil că nu a ascultat discursul lui, ci pe cel al lui Putin, care a fost pentru populația rusă. Nu știu cât de mult i-a mobilizat, dar ăsta a fost scopul”, a declarat generalul (r) Ștefan Dănilă.

În discursul lui Biden a venit vorba despre Republica Moldova și despre Maia Sandu.

„Discursul lui Biden a venit să sprijine Moldova după mai multe semnale date și de președintele Zelenski, și de Maia Sandu, și de alți lider politici, teama fiind că este organizată o lovitură de stat în Moldova, iar țara va fi atacată de către ruși. Un decret din 2012, care garanta integritatea teritorială și suveranitate Moldovei, a fost anulat de Putin. Dacă analizăm bine decretul, vom vedea mai multe conflicte înghețate care au fost reîncălzite cu acest discurs. Președintele Biden s-a adresat președintei Republicii Moldova. Televiziunea a filmat-o în rând cu președintele Poloniei, iar Statele Unite au transmis că sunt alături de Republica Moldova, ceea ce a fost un mesaj puternic. În Republica Moldova nu sunt mulți militari americani. Avem în Transnistria o grupare operativă rusă și această pune în pericol integritatea Republicii Moldova”, a mai spus acesta.

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă – și Gândul și pe canalul de YouTube Gândul. Țineți aproape!”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Administrația Trump interzice vizele de SUA pentru cinci europeni, printre care și fostul comisar Thierry Breton. Care este motivul
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Serviciile ucrainene lovesc greu în armata rusă. Un avion-cheie a fost scos din luptă înainte de distrugerea submarinului din Novorossiisk
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Ce au pățit două ucrainence care au încercat să treacă granița cu 60.000 de dolari ascunși în încălțăminte
Cancan.ro
După 'jihadul' din online, vine contraatacul fostei soții: 'Lupt cu oricine și-ar permite să deranjeze liniștea familiei mele'
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Scanările cerebrale dezvăluie un pericol ascuns în alimentele ultra-procesate