Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » VIDEO | Vasile Dîncu: „Primele date din recensământ sunt un adevărat dezastru. Nu ne dăm seama de amploarea crizei demografice”

VIDEO | Vasile Dîncu: „Primele date din recensământ sunt un adevărat dezastru. Nu ne dăm seama de amploarea crizei demografice”

Vasile Dîncu, senator și fost ministru al Apărării Naționale, a fost invitatul lui Marius Tucă într-o ediție transmisă live de Gândul. Acesta este de părere că primele date din ultimul recensământ sunt ”un adevărat dezastru”. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.

„Foarte mulți oameni încă spun că viitorul copiilor trebuie asigurat prin migrație, deși știm cât ar vrea părinții să fie alături de copiii lor. Nu avem resursa de încredere, însă peste 80% dintre oameni spun că sunt mândri că sunt români. Cei mai mulți ar vrea să se schimbe politicienii și instituțiile din România. Ei vor o schimbare majoră, dar votează tot ca înainte”, a declarat Vasile Dîncu.

Fostul ministru al Apărării a mai spus că primele date din recensământ sunt un dezastru. „Nici nu ne dăm seama de amploarea crizei demografice. Ultimul recensământ este cu probleme. A fost și cu autorecenzare, făcut online în totalitate. Lipsesc unele date de identificare. În 2.5 milioane de chestionare nu este specificată etnia și religia. Trebuie să vedem de ce.”

„Am pierdut 1.1 milioane de oameni în ultimii 10 ani. Toți sunt pierduți prin spor demografic, nu prin migrație. Am pierdut o populație activă și nu o mai poți recupera. Prin migrație am pierdut aproximativ 250.000 de oameni”, a mai precizat Dîncu.

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă – și Gândul și pe canalul de YouTube Gândul. Tineți aproape!”

Recomandarea video

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Administrația Trump interzice vizele de SUA pentru cinci europeni, printre care și fostul comisar Thierry Breton. Care este motivul
Cancan.ro
Ce pensie are Cornel Dinu. Câți bani încasează de la statul român, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Poți câștiga 30.000 de euro în șase luni dacă accepți această slujbă pe o insulă pustie din Scoția. Ce sarcini are angajatul
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Ce au pățit două ucrainence care au încercat să treacă granița cu 60.000 de dolari ascunși în încălțăminte
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Cele mai bogate familii din lume au devenit și mai bogate în anul 2025