Prima pagină » EXCLUSIV » Dosarul primarului din Sinaia/Anchetatorii francezi ar fi furnizat procurorilor DNA informații despre castelul și afacerile lui Vlad Oprea/ Castelul ar putea fi pus sub sechestru

Dosarul primarului din Sinaia/Anchetatorii francezi ar fi furnizat procurorilor DNA informații despre castelul și afacerile lui Vlad Oprea/ Castelul ar putea fi pus sub sechestru

Dosarul primarului din Sinaia/Anchetatorii francezi ar fi furnizat procurorilor DNA informații despre castelul și afacerile lui Vlad Oprea/ Castelul ar putea fi pus sub sechestru

Anchetatorii francezi ar fi furnizat procurorilor DNA informații privind castelul pe care primarul din Sinaia, Vlad Oprea, l-ar fi cumpărat în Franța, prin interpuși, potrivit unor surse judiciare.

Mai precis, arată sursele Gândul, anchetatorii DNA ar fi transmis, pe linia cooperării internaționale, o solicitare de comisie rogatorie statului francez,  pentru a afla cui aparține castelul despre care existau indicii că ar fi fost cumpărat prin interpuși de către edil.

CITEȘTE AICI: Primarul din Sinaia, vizat de percheziții DNA în legătură cu proprietățile sale imobiliare

Astfel, Franța ar fi răspuns solicitării și ar fi furnizat procurorilor anticorupție toate datele existente la autoritățile administrative regionale franceze și care țin de modalitatea vânzării-cumpărării imobilului, precum și de proprietarii din acte.

VEZI ȘI: Fondatorul Diverta a ajuns la audieri la DNA în cazul primarului din SINAIA. Octavian Radu: „N-am dat niciodată șpagă în viața mea”

Întrebate dacă în cadrul aceleiași comisii rogatorii s-a solicitat de către DNA și audierea unor martori, precum edilul localității franceze în care se află castelul sau vecini ai imobilului, sursele judiciare nu au putut oferi un răspuns la acest moment al anchetei.

Castelul din Franța ar putea fi pus sub sechestru

Sursele Gândul mai arată că, dacă ancheta se va adânci după perchezițiile de miercuri și audierea martorilor și a celor vizați, există o probabilitate ridicată ca DNA să ceară prin aceeași modalitate juridică, respectiv prin comisie rogatorie, punerea sub sechestru a castelului despre care anchetatorii bănuiesc că ar aparține de fapt edilului din Sinaia.

Până la momentul difuzării acestui material, DNA nu a confirmat dar nici nu a infirmat informațiile ajunse în posesia Gândul și nici nu a putut confirma oficial dacă cei vizați au fost ridicați de către procurori și aduși la audieri la București.

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție (DNA) au efectuat percheziții, miercuri dimineață, la locuința liberalului Vlad Oprea, controversatul primar din Sinaia. Primarul din Sinaia este pus sub urmărire penală de către procurorii DNA pentru „trafic de influență în legătură cu emiterea unor autorizații de construcție și luare de mită”, au precizat surse judiciare, în exclusivitate pentru Gândul.

CITEȘTE ȘI:

Recorder: Cum sifonează miliarde primarul Vlad Oprea din Sinaia. „Lăsam plicul pe pervaz”

Ilie BOLOJAN, despre perchezițiile DNA la PRIMARUL orașului Sinaia: „Fiecare cetățean trebuie să răspundă pentru ceea ce face”

Foto: Facebook/primarsinaia

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Momentul în care s-a născut Iisus: chiar a fost o „noapte de vis”? Un reputat istoric descrie vremurile tulburi ale Mântuitorului
Cancan.ro
ALERTĂ medicală în România! Boala care face ravagii: o femeie din Cluj a murit din cauza complicațiilor
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Crăciun sărbătorit în secret, în Coreea de Nord. Familiile riscă pedepse aspre pentru împodobirea unui brad
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Rusia respinge planul de pace în 20 de puncte al lui Zelenski și vine cu propriile propuneri. Ce vrea Moscova (Bloomberg)
Cancan.ro
Ce pensie are Cornel Dinu. Câți bani încasează de la statul român, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Catrinel Sandu, prima „bebelușă” de la Cronica Cârcotașilor. Era una dintre cele mai dorite femei din România
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Știința nu așteaptă: Evenimentele care au scris istorie în astronomie chiar de Crăciun