Prima pagină » Față în față » VIDEO | Cornel Nistorescu: „Din Cluj se dirijează România. Există un nucleu de populație foarte puternic”

VIDEO | Cornel Nistorescu: „Din Cluj se dirijează România. Există un nucleu de populație foarte puternic”

Față în față cu Ion Cristoiu

Cornel Nistorescu, jurnalist, directorul ziarului Cotidianul, a fost invitatul lui Ion Cristoiu într-o ediție transmisă live de Gândul. Acesta menționează că există un nucleu de populație foarte puternic în Cluj. Urmăriți aici, integral, emisiunea „Față în față cu Ion Cristoiu”

„Eu cred în acest Cluj conservator și închis, în care noi n-am avut acces, am avut acces în ierarhiile lui, în mecanismele lui. Noi am învățat și am plecat. Este o lume conservatoare de tip mafiot care se duce până în secolul 16 și care conține un nucleu care nu este de natură românească.

Există un amestec de evrei și de maghiari unde românii au venit mult mai târziu și acel nucleu, după părerea mea, dirijează totul și nu doar Clujul, dirijează România în momentul acesta. Clujul a fost un nucleu de populație neromânească. Nucleul de populație dă nucleul de putere din România, serviciile secrete, judecători.

De acolo se dirijează România. Politica românească este cucerită de acest grup de la Cluj. Ei controlează universitatea, cea mai mare universitate a României este controlată de acest grup de serviciile secrete.

La Cluj este unul din nucleele foarte dure de control al societății românești. Nu m-ar mira ca să nu joace o variantă pe cont propriu. Scopul lor fundamental este să aducă cât mai mulți bani la Cluj. Este o grupare istorică care se întinde până peste ocean, până în capitalele europene, care se întinde pe etnie. 

Este o rețea mult prea complicată de interese, de afaceri și de conexiuni. Puterea Clujului se duce în instituții, peste tot. Este o putere periculoasă. Există o  tentativă de minimalizare a valorilor românești la Cluj dusă de un grup care vine din altă parte”, a spus Cornel Nistorescu.

Emisiunea o puteți urmări pe gandul.ro, pe pagina de Facebook Gândul și pe canalul de YouTube Gândul.

Recomandarea video

Mediafax
Job-urile și inteligența artificială: De ce recrutările cu AI produc mai puține angajări
Digi24
EXCLUSIV Avertismentul lui Diaconescu, după ce serviciile secrete americane au dezvăluit planul lui Putin în Europa: „Rusia nu neagă”
Cancan.ro
Cutremur în lumea interlopă! Elvis Pian a fost eliberat din închisoare
Prosport.ro
FOTO. Adelina Chivu, pe plajă în Thailanda. Cum arată la 43 de ani
Adevarul
De ce nu a construit România autostrăzi în anii ’90. Planul celor peste o mie de kilometri în primul deceniu după Ceaușescu
Mediafax
Prognoza ANM: Vreme schimbătoare de Crăciun și Anul Nou: încălzire temporară, urmată de răcire accentuată și ninsori
Click
O punte „tradițională” anulată de Guvern sparge vacanța românilor. Cum arată calendarul liberelor în 2026
Digi24
Prima reacție a Rusiei la dezvăluirile serviciilor secrete americane privind planul lui Putin de a ataca alte țări din Europa
Cancan.ro
Doliu în televiziunea din România! Un cunoscut prezentator TV a murit, după o carieră de 22 de ani
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Fabrica din România care a produs 1 milion de anvelope în 2025. Este singura din lume cu zero emisii de CO2
Descopera.ro
Ceva s-a prăbușit pe Lună! Momentul a fost înregistrat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Neuroștiința percepției timpului: de ce creierul simte că orele trec diferit