Prima pagină » Economic » Anunțul retailerului suedez H&M

Anunțul retailerului suedez H&M

Anunțul retailerului suedez H&M
Retailerul suedez de îmbrăcăminte Hennes & Mauritz (H&M) va deschide joi un magazin în Tulcea, în cadrul centrului comercial Winmarkt, și ajunge astfel la o rețea de 40 de magazine în România.

Magazinul are o suprafață de vânzare de peste 1.200 metri pătrați și va cuprinde colecțiile pentru femei, bărbați, adolescenți și copii.

„La patru ani de prezență pe piața din România, H&M lansează cel de-al 40-lea magazin din țară. Este un moment important pentru compania noastră”, a declarat Ralf Wein, Country Manager H&M România.

În această lună, H&M România a mai deschis un magazin la Brașov, dar și magazinul online.

În anul fiscal 2014, încheiat pe 30 noiembrie, vânzările H&M România au crescut cu 43% , la 1,28 miliarde coroane suedeze (138 milioane euro), după ce compania a deschis 10 magazine în această perioadă. Vânzările includ TVA. În lei, H&M România a raportat o creștere de 37%.

Compania a fost fondată în Suedia în 1947 și este listată la NASDAQ OMX Stockholm. H&M are 3.511 magazine pe circa 50 de piețe, inclusiv unități deschise în sistem de franciză.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce se întâmplă la Serviciul Român de Informații? Dan: Orice derapaj al Serviciului îmi revine mie
Digi24
Un virus gripal nou se răspândește rapid în România: În prima săptămână din decembrie au fost înregistrate peste 3.000 de îmbolnăviri
Cancan.ro
Vila Rodicăi Stănoiu de la malul mării a fost VANDALIZATĂ! Misterul moștenirii fostei ministrese se adâncește!
Prosport.ro
Mesajul transmis de Sorana Cîrstea după ce a mers cu fiul lui Ion Țiriac în cea mai scumpă stațiune din Elveția
Adevarul
De ce am primit din partea SUA mesajul „să vă apere francezii”. Expert: „În aceste condiții, nu este surprinzător”
Mediafax
Ce taxe vor plăti bucureștenii din 2026? Proiect PMB: impozite pe locuințe, mașini și terenuri
Click
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Digi24
Reacție furioasă a Kremlinului, după ce șeful NATO a îndemnat la pregătiri pentru un război cu Rusia: „E iresponsabil”
Cancan.ro
Un nou virus se răspândește rapid în România, după apariția leprei la Cluj! Peste 3.000 de cazuri au fost confirmate în decembrie 2025
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
O planetă ciudată i-a lăsat fără cuvinte pe astronomi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
De ce mahmureala este mai greu de suportat odată cu vârsta?