Prima pagină » Economic » Autoritatea de protecție a datelor din GERMANIA a redeschis o ANCHETĂ ÎMPOTRIVA FACEBOOK

Autoritatea de protecție a datelor din GERMANIA a redeschis o ANCHETĂ ÎMPOTRIVA FACEBOOK

Autoritatea de protecție a datelor din GERMANIA a redeschis o ANCHETĂ ÎMPOTRIVA FACEBOOK
Autoritatea de protecție a datelor din Germania a redeschis miercuri o investigație împotriva Facebook, referitoare la tehnologia de recunoaștere facială, considerând că operatorul rețelei sociale realizează o vastă bază de date fotografice fără consimțământul utilizatorilor.

Autoritatea de protecție a datelor din Germania a redeschis miercuri o investigație împotriva Facebook, referitoare la tehnologia de recunoaștere facială, considerând că operatorul rețelei sociale realizează o vastă bază de date fotografice fără consimțământul utilizatorilor, informează Mediafax.

Comisarul pentru protecția datelor din Hamburg, Johannes Caspar, a declarat că a redeschis investigația, suspendată în iunie, după eșecul unor încercări repetate de a convinge Facebook să își schimbe politica, relatează New York Times.

„Nu am avut altă soluție decât să redeschidem investigația. Ne-am întâlnit de mai multe ori cu reprezentanții Facebook, dar nu am obținut cooperarea lor în această problemă, care are implicații asupra datelor personale”, a arătat Caspar într-un interviu.

Decizia Facebook de a folosi un software analitic pentru realizarea unei arhive foto cu chipurile utilizatorilor, pe baza fotografiilor acestora postate pe rețeaua de socializare, a fost controversată în Europa, unde legislația privind protecția datelor prevede obligativitatea consimțământului explicit al persoanelor afectate.

În loc ca Facebook să ceară acordul utilizatorilor, compania le oferă în schimb posibilitatea să opteze ca fotografiile lor să nu fie folosite.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Detaliul din biroul lui Vladimir Putin care a dat de gol o nouă minciună a propagandei Kremlinului
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
A început războiul pentru averea Rodicăi Stănoiu! Moștenitorii surpriză, care i-au luat fața Puișorului
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Record absolut! Cu cât au împrumutat românii Guvernul în 2025?