Prima pagină » Economic » Autoritățile libaneze confirmă primirea unui mandat emis de interpol pe numele lui Carlos Ghosn, fostul șef al Renault și Nissan

Autoritățile libaneze confirmă primirea unui mandat emis de interpol pe numele lui Carlos Ghosn, fostul șef al Renault și Nissan

Autoritățile libaneze confirmă primirea unui mandat emis de interpol pe numele lui Carlos Ghosn, fostul șef al Renault și Nissan
Libanul a primit un mandat de arestare internațional de la Interpol ce îl vizează pe Carlos Ghosn, fostului director general al Renault și Nissan, a anunțat joi ministrul justiției de la Beirut, potrivit site-ului postului de televiziune France Info.

„Parchetul (…) a primit o notificare roșie (mandat de arestare n.red.) de la Interpol cu ​​privire la dosarul Carlos Ghosn”, a declarat ministrul Albert Sarhane, citat de agenția oficială de știri ANI.

Guvernul libanez nu a precizat imediat atitudinea pe care intenționează să o adopte față de solicitarea Interpol.

Autoritățile libaneze au anunțat deja că Carlos Ghosn a intrat în țară „în mod legal” cu un pașaport francez și un card de identitate libanez, potrivit unei surse din cadrul Președinției.

În cazuri anterioare în care Libanul a primit solicitări internaționale de arestare a unor cetățenii libanezi prezenți în țară, suspecții nu au fost reținuți, dar pașapoartele lor au fost confiscate și a fost stabilită o cauțiune, a explicat sursa judiciară libaneză, citată de site-ul agenției Reuters.

Omul de afaceri, care deține cetățenie franceză, libaneză și braziliană, a fost transportat clandestin din Japonia în Liban de o companie privată de securitate în urmă cu câteva zile.

Arestat în 2018 în Japonia, Carlos Ghosn, care este acuzat că nu a declarat compensații în valoare de zeci de milioane de dolari și de deturnare de fonduri, a fost eliberat pe cauțiune de o instanță niponă în aprilie.

Decizia de a fugi din Japonia ar fi avut la bază percepția acestuia că este maltratat de către sistemul judiciar din Japonia și că acolo nu poate primi o judecată corectă din moment ce există o „prezumție de vinovăție”.

„Nu am fugit de justiție – am fugit de injustiție și persecuție politică”, a spus Carlos Ghosn, marți, într-o declarație prin email pentru presa americană. Rata de condamnare în Japonia este de 99%, potrivit statisticilor citate de WSJ.

Încă nu este clar cum a reușit Ghosn să scape de supravegherea autorităților judiciare din Japonia în așa fel încât să se îmbarce în avionul privat care l-a dus în Turcia, iar de aici în Liban. Potrivit presei libaneze, acesta ar fi fugit din Japonia ascuns într-o cutie de instrumente muzicale după ce o trupă de cântăreți i-ar fi vizitat casa din Tokyo în perioada Crăciunului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Administrația Trump interzice vizele de SUA pentru cinci europeni, printre care și fostul comisar Thierry Breton. Care este motivul
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Serviciile ucrainene lovesc greu în armata rusă. Un avion-cheie a fost scos din luptă înainte de distrugerea submarinului din Novorossiisk
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Ce au pățit două ucrainence care au încercat să treacă granița cu 60.000 de dolari ascunși în încălțăminte
Cancan.ro
După 'jihadul' din online, vine contraatacul fostei soții: 'Lupt cu oricine și-ar permite să deranjeze liniștea familiei mele'
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Ce au descoperit astronomii pe orbita unei stele antice?