Prima pagină » Economic » Bancpost acordă aeroportului din Timișoara o finanțare de 2 milioane euro pentru capitalul de lucru

Bancpost acordă aeroportului din Timișoara o finanțare de 2 milioane euro pentru capitalul de lucru

Bancpost acordă aeroportului din Timișoara o finanțare de 2 milioane euro pentru capitalul de lucru
Bancpost a acordat Aeroportului "Traian Vuia" din Timișoara o linie de finanțare în valoare de 2 milioane de euro, pe o perioadă de trei ani, pentru acoperirea necesarului de capital de lucru, a anunțat instituția de credit.

Bancpost a câștigat licitația de finanțare organizată de aeroportul Timișoara, unul dintre aeroporturile strategice din România, al treilea ca număr de pasageri și al doilea din țară din punct de vedere al dotărilor tehnice, se arată într-un comunicat al băncii.

„Parteneriatul cu Bancpost va sprijini activitatea curentă a aeroportului pentru următorii 3 ani, o perioadă de dezvoltare în care ne-am propus obiective ambițioase precum diversificarea contractelor cu companiile aeriene, creșterea numărului de pasageri, deschiderea de noi rute, precum și investiții în infrastructură. Anul acesta avem în plan și întocmirea documentațiilor necesare pentru dezvoltarea transportului intermodal de marfă, precum și extinderea halei cargo. Astfel, linia de finanțare contractată ne va permite continuitatea activității curente, optimizarea costurilor și concentrarea pe implementarea strategiei de dezvoltare pentru a atinge cu succes obiectivele setate”, a declarat în comunicat Iulian Daniel Idolu, director general al aeroportului.

Aeroportul operează prin intermediul a două terminale, cel intern, cu o capacitate de procesare de 700 de pasageri pe oră și trei porți de îmbarcare și cel internațional, cu o capacitate de procesare de 800 pasageri/oră și nouă porți de îmbarcare.

Aeroportul Internațional Traian Vuia din Timișoara a înregistrat anul trecut un trafic de 735.469 pasageri, în creștere cu 4,8%, la un număr de 10.293 de zboruri, cu 1.000 mai puține față de nivelul înregistrat în 2013.

În prezent, aerogara are 16 destinații importante din Europa, dintre care două aeroporturi (București și Munchen) oferă și zboruri de conexiune.

În ceea ce privește traficul de marfă, în cursul anului trecut s-a înregistrat o creștere de 21% față de anul precedent, fiind procesate 1.937 tone.

Aerogara se așteaptă la o creștere a traficului de pasageri în 2015, în acest an urmând să fie lansate și destinații noi.

Transportul aerian din România a crescut cu 3,5% în 2013, la 10,01 milioane pasageri, potrivit datelor Eurostat. Peste 8 milioane de pasageri au călătorit în țări din Uniunea Europeană, 1,25 milioane călători au zburat în spațiul extracomunitar, în vreme ce traficul intern a însumat 560.000 de pasageri.

Aeroportul Traian Vuia din Timișoara este al treilea din România ca număr de pasageri, după Henri Coandă (București) și Avram Iancu (Cluj).

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Zilele în care nu se fac nunți în 2026 și 2027. Calendar ortodox complet
Digi24
VIDEO De ce s-au bătut două femei la Timișoara: un influencer din campania lui Călin Georgescu, în mijlocul scandalului
Cancan.ro
EXCLUSIV | Imagini SFÂȘIETOARE la mormântul Ștefaniei Szabo, în prag de Crăciun. Omagiul care îți rupe sufletul
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Fără punte: premierul Bolojan elimină o zi liberă
Mediafax
Ce practici au românii de Ignat: Tradiții, credințe și obiceiuri păstrate din vechime
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Consilierul de la Kremlin care a refuzat ordinul lui Putin și a încercat să oprească războiul din Ucraina. Era pregătit să fie împușcat
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
De ce unii specialiști recomandă cafeaua înainte de somn? Explicația biologică, pe înțelesul tuturor