Prima pagină » Economic » Când ajunge cererea de insolvență a Oltchim la tribunal

Când ajunge cererea de insolvență a Oltchim la tribunal

Când ajunge cererea de insolvență a Oltchim la tribunal
Cererea de declanșare a procedurii de insolvență formulată de combinatul Oltchim Râmnicu Vâlcea va fi judecată în 30 ianuarie, după ce a fost înregistrată, vineri, la Tribunalul Vâlcea, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Cererea de declanșare a procedurii de insolvență formulată de combinatul Oltchim Râmnicu Vâlcea va fi judecată în 30 ianuarie, după ce a fost înregistrată, vineri, la Tribunalul Vâlcea, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Potrivit reprezentanților Tribunalului Vâlcea, ședința de judecată va avea loc la Secția a II-a Civilă a instituției, în cameră de consiliu, fără citarea părților.

„Pe rolul Secției a II-a Civilă a Tribunalului Vâlcea s-a înregistrat cererea Consiliului de Administrație al S.C. Oltchim S.A, prin care s-a solicitat în temeiul art. 27 din Legea 85/2006 să se dispună deschiderea procedurii generale a insolvenței acestei societăți, cu solicitarea reorganizării activității, cu prim termen de judecată în 30 ianuarie 2013”, precizează, vineri, într-un comunicat de presă, reprezentanții Tribunalului Vâlcea.

Guvernul a decis să ceară intrarea în insolvență a Oltchim după ce anul trecut a eșuat în încercarea de a privatiza compania.

Consiliul de Administrație al Oltchim a aprobat, joi, depunerea la Tribunalul Vâlcea a cererii de deschidere a procedurii de insolvență.

Premierul Victor Ponta a declarat că partea viabilă a Oltchim poate fi salvată prin restructurarea presupusă de intrarea în insolvență, deoarece la acest moment există trei potențiali investitori „serioși”, cu capacitate financiară și industrială.

„Ideea este ca la Oltchim, ca și la Hidroelectrica, să scoatem o societate care se ducea spre faliment și să o facem viabilă. Hidroelectrica se ducea în faliment, era pe pierdere, acum este pe profit, chiar dacă se fac restructurări, unele dintre ele dureroase. La Oltchim, poate să fie scoasă din drumul spre faliment, poate să fie salvată partea viabilă a Oltchim-ului și putem atunci să găsim un investitor. Și există trei investitori, serioși de data aceasta, cu capacitate, și financiară, și industrială, de a salva Oltchim-ul și de a-l face viabil pe termen lung”, a afirmat Ponta.

Licitația pentru cumpărarea pachetului majoritar de acțiuni la Oltchim a fost câștigată anul trecut de Dan Diaconescu, patronul OTV. Dicoanecu nu a intrat însă în posesia titlurilor pentru că nu a plătit statului suma la care s-a angajat, respectiv 45 milioane euro.

După acest eșec, statul nu a mai avansat un termen concret pentru privatizarea combinatului chimic.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Infotrafic: Ceața îngreunează circulația pe mai multe drumuri din sudul țării
Digi24
Un virus gripal nou se răspândește rapid în România: În prima săptămână din decembrie au fost înregistrate peste 3.000 de îmbolnăviri
Cancan.ro
Cuplul finalului de an în România! Vedeta Antena 1 l-a cuplat, fără să-i pese că e ÎNSURAT
Prosport.ro
Mesajul transmis de Sorana Cîrstea după ce a mers cu fiul lui Ion Țiriac în cea mai scumpă stațiune din Elveția
Adevarul
Țările din Vest unde românii ezită să se întoarcă: „Cei mai mulți sunt nostalgici. Vorbesc numai despre pământul matern”
Mediafax
Horoscop 15 decembrie 2025: Zodiile care trebuie să fie atente: Tensiuni la bani, întârzieri și recunoaștere neașteptată
Click
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Digi24
Reacție furioasă a Kremlinului, după ce șeful NATO a îndemnat la pregătiri pentru un război cu Rusia: „E iresponsabil”
Cancan.ro
9 zile consecutive de ninsoare în România, potrivit meteorologilor Accuweather. Care sunt orașele vizate
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
O planetă ciudată i-a lăsat fără cuvinte pe astronomi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
Câți dintre americani cred că Donald Trump știa despre presupusele crime ale lui Jeffrey Epstein