Prima pagină » Economic » Câte miliarde de euro a obținut Bulgaria în 20 de ani de privatizări

Câte miliarde de euro a obținut Bulgaria în 20 de ani de privatizări

Câte miliarde de euro a obținut Bulgaria în 20 de ani de privatizări
Bulgaria a obținut din privatizarea companiilor de stat, în perioada 1993-2012, 7,4 miliarde de leva (3,78 miliarde de euro la cursul actual), a declarat ministrul de Finanțe, Simeon Djankov, citat de Novinite.

Bulgaria a obținut din privatizarea companiilor de stat, în perioada 1993-2012, 7,4 miliarde de leva (3,78 miliarde de euro la cursul actual), a declarat ministrul de Finanțe, Simeon Djankov, citat de Novinite.

În perioada 1993-2000, Bulgaria a atras din privatizări 2,2 miliarde de leva, iar în 2000-2012 încă 5,2 miliarde de leva, a spus ministrul, în timpul unui discurs în parlament.

Totalul include plăți realizate prin cupoane în timplul procesului de privatizări în masă, dar și vânzarea mai multor companii mari.

Suma nu include investițiile promise de noii proprietari ai activelor, a afirmat ministrul.

Procesul de privatizare din Bulgaria a început în 1992, iar după o lege adoptată în 2002, toate privatizările au fost derulate prin intermediul unei agenții înființate special în acest scop.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fii atent la postura în care dormi: ce sunt ridurile de somn și cum să previi acest semn de îmbătrânire prematură
Digi24
Șeful diplomației maghiare lansează avertismente similare cu cele ale Kremlinului: liderii UE împing Europa spre un război cu Rusia
Cancan.ro
Cuplul finalului de an în România! Vedeta Antena 1 l-a cuplat, fără să-i pese că e ÎNSURAT
Prosport.ro
Mesajul transmis de Sorana Cîrstea după ce a mers cu fiul lui Ion Țiriac în cea mai scumpă stațiune din Elveția
Adevarul
Țările din Vest unde românii ezită să se întoarcă: „Cei mai mulți sunt nostalgici. Vorbesc numai despre pământul matern”
Mediafax
Remediul natural care ajută la scurtarea duratei răcelilor și gripei, potrivit experților de la Harvard
Click
Irinel Columbeanu s-a botezat, înainte de Sărbători. Fostul milionar și-a schimbat religia la 68 de ani: „E cea mai importantă decizie din viața lui”
Digi24
Rodica Stănoiu a fost deshumată. Trupul fostei ministru al Justiției urmează să fie dus la INML la cerea procurorilor
Cancan.ro
9 zile consecutive de ninsoare în România, potrivit meteorologilor Accuweather. Care sunt orașele vizate
Ce se întâmplă doctore
Gina Pistol a lăsat totul la vedere! Cât de bine arată la 45 de ani! Fanii au rămas uimiți
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Decembrie: Începe o nouă sesiune Rabla 2025. Câți bani primești pentru o mașină nouă
Descopera.ro
O planetă ciudată i-a lăsat fără cuvinte pe astronomi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Iubi, tu mă mai iubesti? – Da, cum să nu, draga mea!
Descopera.ro
Han van Meegeren și operele lui Vermeer. Maestrul falsificator care i-a păcălit pe naziști