Prima pagină » Economic » Cum vrea să îi ajute ministrul Agriculturii pe românii care vor înființa ferme familiale

Cum vrea să îi ajute ministrul Agriculturii pe românii care vor înființa ferme familiale

Cum vrea să îi ajute ministrul Agriculturii pe românii care vor înființa ferme familiale
Ministrul Agriculturii, Daniel Constantin, a anunțat că va prezenta în cadrul ședinței de miercuri a Guvernului o notă prin care reprezentanții fermelor familiale care vor fi supuse impozitării vor putea primi fonduri europene pentru a face investiții prin intermediul Programului Național de Dezvoltare Rurală (PNDR).

Ministrul Agriculturii, Daniel Constantin, a anunțat că va prezenta în cadrul ședinței de miercuri a Guvernului o notă prin care cei care vor înființa ferme familiale care vor fi supuse impozitării vor putea primi fonduri europene, prin intermediul Programului Național de Dezvoltare Rurală (PNDR), pentru a face diverse investiții.

„Mâine în Guvern vreau să prezint o notă, și sper să fie aprobată, prin care să definim și să sprijinim prin PNDR dezvoltarea fermelor familiale, fie pe cele vegetale, fie pe cele cu profil zootehnic”, a declarat Constantin în cadrul dezbaterilor pe marginea bugetului Ministerului Agriculturii în comisiile de specialitate ale Parlamentului.

„Sunt foarte mulți crescători de animale și foarte mulți din sectorul vegetal care vor intra în sistemul de impozitare. Aș vrea să vin cu măsuri complementare care să îi ajute pe acești oameni să facă investiții și să își desfacă producția pe care o obțin”, a mai adăugat ministrul Agriculturii.

Constantin a spus că acest proiect nu este deocamdată discutat cu reprezentanții Comisiei Europene, dar consideră că ar putea obține modificarea PNDR în vederea obținerii finanțării.

Constantin a amintit, de asemenea, că are în vedere reglementarea activității din piețe, astfel încât aici să își desfacă produsele doar adevărații producători, reamintind că și-a propus introducerea unui sistem special prin care accesul lor în piețe să se realizeze pe baza unui card.

Un astfel de card ar urma să dețină, printre altele, informații legate de suprafața de teren deținută de producător și de producția care ar putea fi comercializată de către acesta.

Bugetul total al Ministerului Agriculturii pentru 2013, inclusiv fondurile europene, se ridică la 17,28 miliarde lei, în creștere cu 3,55% față de execuția preliminată a anului 2012.

Fondurile puse la dispoziție din bugetul de stat reprezintă 32,19% din total, fonduri externe nerambursabile circa 67,70%, iar veniturile proprii 0,11%.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Zilele în care nu se fac nunți în 2026 și 2027. Calendar ortodox complet
Digi24
VIDEO De ce s-au bătut două femei la Timișoara: un influencer din campania lui Călin Georgescu, în mijlocul scandalului
Cancan.ro
EXCLUSIV | Imagini SFÂȘIETOARE la mormântul Ștefaniei Szabo, în prag de Crăciun. Omagiul care îți rupe sufletul
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Fără punte: premierul Bolojan elimină o zi liberă
Mediafax
Ce practici au românii de Ignat: Tradiții, credințe și obiceiuri păstrate din vechime
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Consilierul de la Kremlin care a refuzat ordinul lui Putin și a încercat să oprească războiul din Ucraina. Era pregătit să fie împușcat
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
De ce lipsesc culori din Soare? Nici măcar oamenii de știință nu au răspunsul complet!