Prima pagină » Economic » Ești asigurat la aceste companii? Au cele mai multe reclamații din partea clienților

Ești asigurat la aceste companii? Au cele mai multe reclamații din partea clienților

Astra Asigurări, Asirom și Euroins au strâns în primele șapte luni ale acestui an peste 3.500 de petiții și reclamații de la clienții nemulțumiți, adică mai mult de jumătate din totalul plângerilor formulate împotriva celor mai mari nouă companii din piața asigurărilor generale.

Asiguratorii mari au consemnat în perioada ia­nuarie-iulie aproxi­ma­tiv 6.200 de reclamații, însă numărul petițiilor în­temeiate este de peste două ori mai mic, potrivit informațiilor de pe site-urile proprii ale companiilor.

Cele mai multe petiții au fost în­registrate de Astra Asigurări, com­pa­nie aflată în administrare specială, cu un număr total de circa 1.500 de plângeri în primele șapte luni ale anului. Astra este fruntașă și la numărul de reclamații întemeiate, 70% din plângerile formu­late de clienți fiind fondate.

Situația petițiilor totale înregistrate de Astra în perioada ianuarie-iulie este asemănătoare cu cea din aceeași perioadă a anului trecut, însă numărul reclamațiilor întemeiate pare să aibă o ascensiune mai rapidă.

Astfel, dacă la sfârșitul anului trecut asigurătorul a raportat circa 1.500 de plângeri justifi­cate, la finalul lunii iulie numărul acestora s-a apropiat de 1.100.

Continuarea în Ziarul Financiar

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin, anunț în fața a sute de jurnaliști despre negocierile pentru pace
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather, anunț de ultimă oră: Pe ce dată vine iarna în București, de fapt
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Mierea miraculoasă din România, mai puternică decât unele antibiotice. Depășește în eficiență multe produse faimoase la nivel mondial
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
GESTUL făcut de nepoata Rodicăi Stănoiu, după a doua slujbă de înmormântare a fostului ministru al Justiției
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
„Apogeul extincției” este aproape: Pământul va pierde 3.000 de ghețari pe an