Prima pagină » Economic » O familie de bucovineni au lansat o afacere de un milion de euro, inspirată din vechea tradiție a măcelarilor

O familie de bucovineni au lansat o afacere de un milion de euro, inspirată din vechea tradiție a măcelarilor

Familia Baciu din Bucovina și-a dezvoltat o afacere profitabilă, păstrând vechea tradiție a măcelarilor.

O familie din Bucovina și-a dezvoltat o afacere profitabilă, continuând tradiția vechilor măcelari. „Între pereții abatorului cu iz habsburgic construit încă din timpul Împăratului Franz Iosef în anul 1815 am adus la viață rețetele moștenite de la Moș Toader și am dat gust bucăților de carne”, povestește Ion Baciu, proprietarul ANDELVERO, firmă pe care a înființat-o în anul 1997.

De la măcelăria din comuna Fundu Moldovei, afacerea s-a extins în prezent la o unitate de producție, trei magazine La Baciu, în Câmpulung Moldovenesc, Vatra Dornei și București, pe calea Floreasca, cât și o pensiune axată pe promovarea tradițiilor bucovinene, scrie Business Magazin.

„Succesul a venit după ce am invitat bucureștenii să ne guste produsele”, a povestit Delia Baciu, fiica lui Ion Baciu. „La târgurile din Piața Amzei și Muzeul Țăranului Român am fost primiți cu brațele deschise și ni s-a oferit ideea deschiderii magazinului din Capitală”, a adăugat ea

FOTO: Ion Baciu (Facebook//La Baciu, produse tradiționale din Bucovina)

În 2008 au lansat primul magazin de produse tradiționale din țară, în care se găsesc costița hătuită, chișca tradițională și cârnații din busuioc, dar și zacusca de hribi, dulcețuri de afine și merișoare și alte specialități din „cămara bunicii”: „Am căutat o zonă centrală, aproape de clienții pe care i-am avut în planuri”, a mai explicat aceasta.

În plus, în 2012, familia Baciu și-a extins activitatea și în zona serviciilor, cu un concept de pensiune care îmbină tradiția bucovineană cu atracțiile moderne precum piscina, sauna sau terenul de tennis, totul pe un domeniu întins pe 10.000 de metri pătrați.

„Oaspeții de la pensiune sunt în mare parte clienții de la magazin care vor să se bucure de tradiție, de natură și de alimentație sănătoasă”, spune Delia Baciu.

Potrivit sursei citate, afacerile familie Baciu au totalizat anul trecut venituri de aproximativ un milion de euro.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Solstițiul de iarnă 2025. Ce se întâmplă în cea mai scurtă zi a anului
Digi24
Un fost judecător al CCR explică de ce „nu e posibil” referendumul în Justiție anunțat de Nicușor Dan
Cancan.ro
Pe ce dată trebuie să plătești factura la Digi RCS-RDS, pentru a primit 10% înapoi. Este valabil pentru toți abonații din România
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție de neratat. Imaginile care le-au tăiat respirația italienilor
Adevarul
Imagini virale dintr-un avion aproape gol. Doar șapte români au zburat spre Londra
Mediafax
Romanul din 1987 care a devenit bestseller peste noapte. A stârnit o adevărată revoltă!
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Cancan.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina e tulburător: 'Dă-mi, Doamne, timp. Mai dă-mi un anotimp'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Caietele secrete ale unui mare om de știință au fost dezvăluite
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Care este orașul european „campion la mâncare”?