Prima pagină » Economic » OTE a scos la vânzare divizia de telefonie mobilă din Bulgaria, pentru a-și plăti datoriile. Motiv de îngrijorare pentru clienții Cosmote?

OTE a scos la vânzare divizia de telefonie mobilă din Bulgaria, pentru a-și plăti datoriile. Motiv de îngrijorare pentru clienții Cosmote?

OTE a scos la vânzare divizia de telefonie mobilă din Bulgaria, pentru a-și plăti datoriile. Motiv de îngrijorare pentru clienții Cosmote?
Grupul elen de telecomunicații OTE, prezent în România prin Romtelecom și Cosmote, a scos la vânzare divizia de telefonie mobilă din Bulgaria, Globul, pentru a finanța plata obligațiunilor care vor ajunge la scadență în următorii doi ani, potrivit presei bulgare.

Grupul elen de telecomunicații OTE, prezent în România prin Romtelecom și Cosmote, a scos la vânzare divizia de telefonie mobilă din Bulgaria, Globul, pentru a finanța plata obligațiunilor care vor ajunge la scadență în următorii doi ani, potrivit presei bulgare.

Informațiile au fost publicate de cotidianul bulgar Capital, care citează Biroul de presă al OTE, și preluate de Novinite.com.

Potrivit unor surse, OTE va avea Citigroup Londra consultant în procesul de vânzare.

Printre potențialii cumpărători se numără Turkcell, Vodafone și France Telecom – Orange, potrivit presei bulgare.

Deutsche Telekom, care deține 40% din acțiunile OTE, ar putea influența vânzarea. Tranzacția va fi de asemenea în atenția noului guvern de la Atena, care deține încă „acțiunea de aur” și poate interveni în toate deciziile cheie ale OTE.

OTE deține în Bulgaria, prin Cosmote, firma Cosmo Bulgaria Mobile, care funcționează pe piață sub brandul Globul.

Globul a avut anul trecut venituri de 412,5 milioane de euro, în scădere cu 2,6% față de nivelul din 2010.

OTE este acționarul majoritar al Romtelecom și deține Cosmote România, al treilea operator de telefonie mobilă de pe piață după numărul de clienți.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O nouă explozie la Moscova, pe strada unde a fost asasinat generalul Sarvarov: Cel puțin 3 persoane ucise
Digi24
EXCLUSIV Dispare rețeta de la medicul de familie. O nouă platformă din Sănătate va fi funcțională din august, anunță ministrul Rogobete
Cancan.ro
După 'jihadul' din online, vine contraatacul fostei soții: 'Lupt cu oricine și-ar permite să deranjeze liniștea familiei mele'
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Serviciile ucrainene lovesc greu în armata rusă. Un avion-cheie a fost scos din luptă înainte de distrugerea submarinului din Novorossiisk
Mediafax
Nicușor Dan a gustat colăcei în timp ce colindătorii cântau la Cotroceni. Mirabela Grădinaru nu a cedat poftelor
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Capelă din București cu figuri legionare: o treime din suma pentru picturi, acoperită de stat. Ce spune Secretariatul pentru Culte
Cancan.ro
Prognoza meteo pentru miercuri, 24 decembrie 2025. Cum va fi vremea în toată țara, în Ajunul Crăciunului
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Structuri misterioase detectate în Cosmos!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care este animalul cu cea mai puternică mușcătură?