Prima pagină » Economic » Patronatele din industria de panificație promit ieftiniri după reducerea TVA la 9%. Cu cât ar urma să scadă prețul pâinii

Patronatele din industria de panificație promit ieftiniri după reducerea TVA la 9%. Cu cât ar urma să scadă prețul pâinii

Patronatele din industria de panificație promit ieftiniri după reducerea TVA la 9%. Cu cât ar urma să scadă prețul pâinii
Pâinea se va ieftini de la 1 iulie dacă se va adopta reducerea TVA la 9%, astfel că o franzelă va costa 85 de bani, față de 1 leu în prezent, a declarat joi Aurel Popescu, președintele patronatului din industria pâinii, Rompan, la un eveniment organizat de Consiliul Concurenței, notează Mediafax.

Pâinea se va ieftini de la 1 iulie dacă se va adopta reducerea TVA la 9%, astfel că o franzelă va costa 85 de bani, față de 1 leu în prezent, a declarat joi Aurel Popescu, președintele patronatului din industria pâinii, Rompan, la un eveniment organizat de Consiliul Concurenței, notează Mediafax.

„Noi, în magazinele noastre, așa vom face, vom reduce prețul pâinii dacă se va adopta reducerea TVA la 9%”, a spus Popescu.

La rândul său, Alexandru Vlad, vicepreședintele Asociației Marilor Rețele Comerciale din România și director general al Selgros, a arătat că și marile magazine va trebui să scadă prețurile.

„Piața este dificilă și nu ne rămâne altceva de făcut decât să scădem prețul pâinii”, a spus Vlad.

Premierul Victor Ponta a declarat la jumătatea lunii mai că pentru proiectul de reducere a TVA la pâine va trebui să se aloce 250 de milioane de lei, Fondul Monetar Internațional transmițând Guvernului să aloce acești bani din altă parte și să nu meargă doar pe ideea că îi va recupera din evaziunea fiscală.

Ponta a spus că reducerea TVA la pâine nu se poate face decât pe tot lanțul și că proiectul poate debuta după rectificarea bugetară din luna iulie.

„Nu se poate decât pe tot lanțul, asta știu sigur, că asta am discutat. (Va fi, n.r.) numai de la rectificare, pentru că trebuie să alocăm – cred că e vreo 250 de milioane de lei – din altă parte, în funcție de cum stăm cu … Dar eu vreau să încercăm acest experiment, i-am anunțat pe cei de la FMI și au spus: alocați banii din altă parte, nu mergeți doar pe ideea că veți recupera banii din evaziune fiscală”, a spus Ponta.

Ministrul Agriculturii, Daniel Constantin, a declarat că reducerea TVA la panificație va aduce venituri mai mari la bugetul de stat, va combate evaziunea fiscală și, dacă nu va scădea prețul pâinii, îl va plafona pentru multă vreme.

Ministrul a afirmat în aprilie, referitor la motivele reducerii TVA la pâine, că la nivel european consumul de pâine este de 89 de kilograme pe cap de locuitor, în timp ce în România este de 23 de kilograme, diferența fiind „evaziune fiscală”.

Ana Maria Petcana, [email protected]

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cu cât s-au scumpit sărbătorile românilor? Fiscaliști: Masa tradițională de Crăciun, bradul și cadourile „modeste” costă 500 de euro în 2025
Digi24
Ordin de arestare pentru Gari Kasparov. Fostul campion de șah este un critic al lui Vladimir Putin
Cancan.ro
Vila Rodicăi Stănoiu ar fi fost jefuită! Ce obiecte lipsesc din averea fostei ministre a Justiției, după ce a fost amplu percheziționată
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Dorinel Umbrărescu anunță public câți kilometri din Autostrada Moldovei vor fi gata în 2026
Mediafax
Nicușor Dan a gustat colăcei în timp ce colindătorii cântau la Cotroceni. Mirabela Grădinaru nu a cedat poftelor
Click
Cum se coace corect cozonacul. Temperatura potrivită pentru cuptorul electric și pe gaz
Digi24
VIDEO. Accident pe noul tronson al Autostrăzii Moldovei, în prima oră de la deschiderea circulației
Cancan.ro
Cum încearcă Vlad Pascu să scape de pedeapsa de 10 ani cu executare! S-a dus direct la CEDO și dă vina pe…
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cele mai periculoase modificări de soft și simptomele grave pe care le provoacă motorului
Descopera.ro
Structuri misterioase detectate în Cosmos!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
De ce nu este sănătos să adormi cu televizorul pornit?