Prima pagină » Economic » Piața berii a scăzut în primele 8 luni la cel mai redus nivel din 2008

Piața berii a scăzut în primele 8 luni la cel mai redus nivel din 2008

Piața berii a scăzut în primele 8 luni la cel mai redus nivel din 2008
Piața berii a scăzut în primele 8 luni cu 8% față de aceeași perioadă din 2012, pe fondul creșterii accizei la începutul anului, iar reducerea consumului de bere are impact inclusiv asupra industriei ospitalității, a declarat marți Constantin Bratu, directorul general al asociației Berarii României.

Piața berii a scăzut în primele 8 luni cu 8% față de aceeași perioadă din 2012, pe fondul creșterii accizei la începutul anului, iar reducerea consumului de bere are impact inclusiv asupra industriei ospitalității, a declarat marți Constantin Bratu, directorul general al asociației Berarii României.

„Primele opt luni au făcut ca piața berii să ajungă la cel mai redus nivel din 2008, când s-a atins un vârf. Din păcate fiscalitatea sporită din acest an, respectiv creșterea cu 10% a accizei în euro, la care s-a adăugat evoluția cursului de schimb valutar, astfel că pe total a fost o creștere de 16%, a dus la reducerea consumului cu 8%. Este foarte mult pentru un sector în care totul este integrat în această țară, iar scăderea va afecta și alte sectoare economice, în primul rând cea ospitalieră”, a spus Bratu la Conferința Mediafax Talks about Brewing and Hospitality, organizată de Mediafax și Berarii României.

El a arătat că lucrurile nu se vor îmbunătăți, având în vedere noile măsuri fiscale, care vor intra în vigoare în 2014.

„Suntem îngrijorați de presiunea fiscală. Nu poți crește la infinit taxele, nu este o soluție. Autoritățile trebuie să se concentreze pe creșterea gradului de colectare, iar creșterea economică trebuie să vină din combaterea evaziunii fiscale, din analiza sectoarelor care creează valoare adăugată și dintr-un dialog cu mediul de afaceri”, a afirmat Bratu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fii atent la postura în care dormi: ce sunt ridurile de somn și cum să previi acest semn de îmbătrânire prematură
Digi24
Șeful diplomației maghiare lansează avertismente similare cu cele ale Kremlinului: liderii UE împing Europa spre un război cu Rusia
Cancan.ro
Celebrul fotbalist la Steaua a ajuns boschetar: ”N-are casă, doarme pe străzi”
Prosport.ro
FOTO. Gafă vestimentară fără precedent! Ce a pățit vedeta a pus-o într-o ipostază mai mult decât jenantă
Adevarul
Țările din Vest unde românii ezită să se întoarcă: „Cei mai mulți sunt nostalgici. Vorbesc numai despre pământul matern”
Mediafax
Remediul natural care ajută la scurtarea duratei răcelilor și gripei, potrivit experților de la Harvard
Click
Irinel Columbeanu s-a botezat, înainte de Sărbători. Fostul milionar și-a schimbat religia la 68 de ani: „E cea mai importantă decizie din viața lui”
Digi24
Rodica Stănoiu a fost deshumată. Trupul fostei ministru al Justiției urmează să fie dus la INML la cerea procurorilor
Cancan.ro
Cuplul finalului de an în România! Vedeta Antena 1 l-a cuplat, fără să-i pese că e ÎNSURAT
Ce se întâmplă doctore
Cât de mult s-a schimbat Elena Băsescu! Nu o mai recunoști! Cum arată acum, la 45 de ani
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Decembrie: Începe o nouă sesiune Rabla 2025. Câți bani primești pentru o mașină nouă
Descopera.ro
Cele mai periculoase locuri de pe Pământ!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Iubi, tu mă mai iubesti? – Da, cum să nu, draga mea!
Descopera.ro
Teoria atașamentului: De ce modul în care am fost iubiți în copilărie ne decide relațiile din prezent?