Prima pagină » Economic » Rezervele valutare ale Chinei egale cu economia Germaniei. Ce nivel record au atins în primele luni ale anului

Rezervele valutare ale Chinei egale cu economia Germaniei. Ce nivel record au atins în primele luni ale anului

Rezervele valutare ale Chinei egale cu economia Germaniei. Ce nivel record au atins în primele luni ale anului
Rezervele valutare ale Chinei, cele mai mari din lume, au crescut în primul trimestru cu 130 de miliarde de dolari, la nivelul record de 3.440 miliarde de dolari, aproximativ cât economia Germaniei, ca urmare a intrărilor masive de capital.

Rezervele valutare ale Chinei, cele mai mari din lume, au crescut în primul trimestru cu 130 de miliarde de dolari, la nivelul record de 3.440 miliarde de dolari, aproximativ cât economia Germaniei, ca urmare a intrărilor masive de capital, informează Mediafax, citând Financial Times.

Avansul este cel mai mare pentru un trimestru începând cu intervalul aprilie-iunie 2011.

Creșterea puternică a intrărilor de capital din străinătate marchează o schimbare importantă față de anul trecut, când din China au fost scoși bani. Întoarcerea fondurilor străinilor a accelerat creditarea pe piața internă, potrivit autorităților de la Beijing.

Totalul finanțărilor noi la nivelul economiei a urcat cu 58%, la 6.200 miliarde de yuani (1.000 miliarde de dolari), comparativ cu primele trei luni din 2012.

Fitch a retrogradat săptămâna aceasta China, prima astfel de decizie a unei agenții mari de rating începând din 1999, din cauza temerilor că autoritățile locale și companiile au acumulat datorii prea mari.

Agenția de rating s-a arătat îngrijorată și de sectorul nebancar de intermediere financiară (shadow banking), nereglementat, a înregistrat o expansiune accelerată în primul trimestru. Soldul creditelor din sectorul bancar a urcat cu numai 16% anual, însă finanțarea din afara sectorului bancar a crescut de peste două ori.

Programele masive de achiziții de obligațiuni derulate de Rezerva Federală a SUA și Banca Japoniei au crescut lichiditățile din cele două țări, iar o parte a acestor fonduri ar putea ajunge pe piețele emergente, precum China. Banca centrală a Chinei a recurs mai des la retrageri de lichiditate din piață în ultimele două luni, pentru a limita efectul inflaționist al intrărilor de capital.

Creșterea economică a Chinei a încetinit la 7,4% în trimestrul al treilea al anului trecut, după care s-a accelerat la 7,9% în ultimele trei luni ale anului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vin ninsorile: meteorologii anunță unde va fi zăpadă de Crăciun. Jumătate de țară sub cod galben
Digi24
Bloggerii ruși îi fac imagine lui Putin cu poze din România. Fotografii de la SRI Antitero ilustrează „trupele rusești, bine echipate”
Cancan.ro
Mălina Guler S-A SINUCIS?! Mesajul prin care și-a anunțat dispariția a fost făcut public abia acum
Prosport.ro
FOTO. Antrenoarea de tenis care predă în rochii îndrăznețe și pantofi cu toc a atras atenția tuturor
Adevarul
Decizie disperată: Antena 1 își vrea banii înapoi, după ce a plătit o avere pentru difuzarea Cupei Mondiale. Alt post TV ar urma să transmită o parte din meciuri
Mediafax
Crăciun sub imperiul zăpezii și al frigului în București
Click
Cum se coace corect cozonacul. Temperatura potrivită pentru cuptorul electric și pe gaz
Digi24
„Teamă în rândul duşmanilor”. Liderul de la Casa Albă dezvăluie un plan pentru nave de război „clasa Trump”, mai mari și mai puternice
Cancan.ro
Oana Mizil a fugit din țară cu fetița! Unde se ascunde acum fosta iubită a lui Marian Vanghelie
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Fabrica din România care a produs 1 milion de anvelope în 2025. Este singura din lume cu zero emisii de CO2
Descopera.ro
Ceva s-a prăbușit pe Lună! Momentul a fost înregistrat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Câte pisici există în lume?