Prima pagină » Economic » România, pe un loc fruntaș în UE la producția de biciclete. Câte unități se fabrică într-un an

România, pe un loc fruntaș în UE la producția de biciclete. Câte unități se fabrică într-un an

În 2013, ul­timul an pentru care există date publice, Ro­mânia a produs 473.000 de biciclete, cu circa 25.000 de bucăți mai mult decât în anul anterior.

În 2013, ul­timul an pentru care există date publice, Ro­mânia a produs 473.000 de biciclete, cu circa 25.000 de bucăți mai mult decât în anul anterior, scrie Ziarul Financiar.

Cifrele poziționează piața locală pe locul al optulea în UE, România fiind res­pon­sabilă pentru 4% din totalul producției rea­lizate pe cele 28 de piețe membre ale uniunii. În realizarea de produse finite Ro­mânia se bate atât cu piețe occidentale pre­cum Italia și Germania – primele două cla­sate în topul celor mai mari producători – cât și cu țări din regiune, respectiv Polonia (locul trei în top, cu o producție de două ori mai mare decât a României) și Bulgaria (locul cinci în top cu aproape 750.000 de vehi­cule pe două roți realizate la sud de Du­năre), conform datelor Asociației Industriei Euro­pene a Bicicletelor COLIBI.

România este însă „campioana” re­giu­nii la producția de părți componente pentru bi­ciclete, aflându-se pe locul al treilea la ni­velul UE, după Italia și Ger­mania, cu o va­loare de 200 de milioane de euro. România are o cotă de piață de 12% în totalul pro­ducției de părți componente. Fabricile din Ro­mânia reali­zează biciclete și părți com­po­nente pentru unii dintre cei mai importanți jucă­tori la nivel mondial precum Mavic sau Decathlon. Decathlon, unul dintre cei mai importanți jucători de pe piața mon­dială a echipa­mentelor sportive, produce în Ro­mânia biciclete, pantofi din piele și îmbră­căminte. Compania a semnat primele par­teneriate acum mai mulți ani însă în ul­tima perioadă numărul furnizorilor a tot crescut.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cât ar trebui să mâncăm, de fapt, de Crăciun. Un medic trage semnalul de alarmă
Digi24
VIDEO De ce s-au bătut două femei la Timișoara: un influencer din campania lui Călin Georgescu, în mijlocul scandalului
Cancan.ro
Zodia care termină anul 2025 în genunchi. Mihai Voropchievici: Din păcate, este prea târziu
Prosport.ro
Cea mai frumoasă profesoară de matematică din România e colega lui Gabi Tamaș!
Adevarul
Secretul bine păzit al statuii lui Ioan de Hunedoara: scrisori ascunse în bocancul de bronz
Mediafax
Ce va indica noua etichetă de pe electrocasnice. Cumpărătorii vor fi primii anunțați
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Consilierul de la Kremlin care a refuzat ordinul lui Putin și a încercat să oprească războiul din Ucraina. Era pregătit să fie împușcat
Cancan.ro
”Măgărie”. Supărare mare după ce Alessia Pop a câștigat Vocea României
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Cele mai consumate băuturi din lume au un efect crucial pentru sănătatea oaselor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Vieți marcate de lepră: conducători, poeți și un gest rar de devoțiune