Prima pagină » Economic » S Immo, proprietar Sun Plaza: Mai așteptăm 1-2 ani pentru a face o nouă investiție în România

S Immo, proprietar Sun Plaza: Mai așteptăm 1-2 ani pentru a face o nouă investiție în România

S Immo, proprietar Sun Plaza: Mai așteptăm 1-2 ani pentru a face o nouă investiție în România
Compania austriacă S Immo, proprietarul centrului comercial Sun Plaza din cartierul Berceni, va aștepta încă 1-2 ani până va face o nouă investiție în România, având în vedere situația macroeconomică, a declarat pentru MEDIAFAX Friedrich Wachernig, membru în board-ul S Immo.

Compania austriacă S Immo, proprietarul centrului comercial Sun Plaza din cartierul Berceni, va aștepta încă 1-2 ani până va face o nouă investiție în România, având în vedere situația macroeconomică, a declarat pentru MEDIAFAX Friedrich Wachernig, membru în board-ul S Immo.

„Ne uităm în continuu după oportunități atât pentru investiții, cât și din punct de vedere al vânzării de active. Având în vedere situația economică din prezent, care se menține dificilă, sunt sigur că va dura încă un an sau doi până vom face următorul pas pe piața românească”, a afirmat Wachernig.

S Immo, parte a grupului Erste, este prezentă pe piața românească din 2004, unde deține hotelul Novotel de patru stele, de pe Calea Victoriei, centrul comercial Sun Plaza din Piața Sudului, cu o suprafață închiriabilă de 80.000 metri pătrați, inaugurat în februarie 2010, precum și proiectul de birouri Sun Offices, de 10.000 metri pătrați.

De asemenea, compania a anunțat în 2012 că va investi 66 milioane euro pentru construcția unui proiect de birouri în zona Griviței. Cu o suprafață de 28.000 metri pătrați, proiectul va fi amplasat la intersecția noului Bulevard Uranus cu Calea Griviței, foarte aproape de Piața Victoriei.

În urmă cu un an, reprezentanții companiei au declarat că dezvoltarea complexului complexului de birouri va începe după ce va fi finalizată măcar o parte din infrastructura din apropiere, menționând că „zona arată ca un câmp de luptă”.

Lucrările de infrastructură în acea zonă au fost finalizate recent, însă reprezentanții S Immo spun că nu vor începe construcția nici în acest an.

„Începerea unor astfel de proiecte depinde de mai mulți factori. Bineînțeles că preînchirierile reprezintă o problemă importantă, dar trebuie, de asemenea, să luăm în calcul situația macroeconomică, performanța altor proiecte, dar și alți indicatori. În prezent lucrăm la obținerea autorizațiilor de construcție și suntem optimiști că le vom obține în cursul acestui an. Având în vedere că situația economică prezintă încă provocări, sunt aproape sigur că proiectul nu va începe în acest, dar imediat ce vom vedea că piața birourilor din București va avea o revenire sustenabilă, suntem pregătiți să începem proiectul în cele mai bune condiții posibile”, a adăugat Wachernig.

Proiectul va cuprinde o clădire turn de 15 etaje, precum și un imobil mai mic, denumit Podium, de 6 etaje.

În ceea ce privește performanța centrului comercial Sun Plaza și a clădirii de birouri Sun Offices, reprezentantul companiei austriece a arătat că anul 2013 a fost unul bun pentru ambele proiecte.

„În Sun Offices avem un grad de ocupare de 93% și ne așteptăm să avem chiriași pentru tot spațiile în următoarele luni. Vom semna contracte cu chiriași noi, dar și chiriașii existenți ne-au cerut mai mult spațiu. În Sun Plaza, gradul de ocupare este de 98%, neincluzând spațiul lăsat liber de Mobexpert. Centrul comercial a avut un an foarte bun, înregistrând un nou record de vizitatori, respectiv 12,1 milioane de persoane”, a precizat Wachernig.

Mobexpert a ocupat până în anul 2012 un spațiu de 10.000 de metri pătrați în cadrul Sun Plaza, pentru care însă S Immo nu a găsit încă înlocuitor.

„În prezent examinăm toate opțiunile și vedem un potențial mare pentru acest spațiu nu doar pentru veniturile noastre, ci și pentru mixul de clienți și pentru atractivitatea centrului comercial. Nu căutăm soluții rapide și de aceea vrem să adoptăm o soluție pe termen lung și pe cea mai eficientă”, a explicat Wachernig.

Compania mai deține un teren la Jilava, unde intenționa să dezvolte un centru comercial.

S Immo este deținută de Erste Group și Vienna Insurance Group și este activă pe piața dezvoltărilor de locuințe, birouri, hoteluri și retail din Austria, Germania, Cehia, Slovacia, Ungaria, Croația, România și Bulgaria.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Calculator Impozit Auto 2026. RAR explică unde este trecută norma EURO, în funcție de CIV
Digi24
VIDEO De ce s-au bătut două femei la Timișoara: un influencer din campania lui Călin Georgescu, în mijlocul scandalului
Cancan.ro
EXCLUSIV | Imagini SFÂȘIETOARE la mormântul Ștefaniei Szabo, în prag de Crăciun. Omagiul care îți rupe sufletul
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Fără punte: premierul Bolojan elimină o zi liberă
Mediafax
Programul marilor lanțuri de magazine de Crăciun 2025. Care sunt zilele în care vor fi închise și când vor avea programul redus
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Consilierul de la Kremlin care a refuzat ordinul lui Putin și a încercat să oprească războiul din Ucraina. Era pregătit să fie împușcat
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Cele mai consumate băuturi din lume au un efect crucial pentru sănătatea oaselor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Funicularul, ingineria care face accesibile pantele imposibile