Prima pagină » Economic » Stelian Tănase a cerut ștergerea datoriilor TVR de 122 de milioane de euro de la bugetul de stat

Stelian Tănase a cerut ștergerea datoriilor TVR de 122 de milioane de euro de la bugetul de stat

Stelian Tănase a cerut ștergerea datoriilor TVR de 122 de milioane de euro de la bugetul de stat
Stelian Tănase, directorul general interimar al Societății Române de Televiziune (SRTv), a declarat, miercuri, că a cerut la cele mai înalte niveluri "amnistia fiscală", în condițiile în care TVR are datorii la bugetul de stat de 543,7 milioane de lei (122 de milioane de euro).

„Noi am cerut la cele mai înalte niveluri ca să fim iertați de ea. Asta se poate face o singură dată”, a spus Stelian Tănase. El a mai spus că acest lucru este posibil numai cu avizul Comisiei Europene.

„Dar trebuie să facem acest lucru pentru că sunt datorii cumulate, unele, repet, consecința unor decizii care s-au luat la acea vreme”, a spus Stelian Tănase.

„Am vorbit despre iertarea datoriilor chiar la Ministerul de Finanțe, de mai multe ori. O televiziune îndatorată e în genunchi și o televiziune independentă este o televiziune care stă pe propriile ei resurse. Noi ne luptăm cu fantomele trecutului. Eu mă străduiesc să plătesc datoriile făcute de alții în timp”, a spus Stelian Tănase. El a precizat că numai o treime din aceste datorii sunt ca urmare a modului în care a fost condusă televiziunea publică. „Restul aparține guvernanților, politicienilor care au luat decizii proaste, care au dezavantajat televiziunea”, a spus Stelian Tănase.

„Eu cred că primul lucru pentru a produce o televiziune independentă și puternică și în serviciul public, așa cum îmi doresc, este ca aceste datorii să dispară în termenul cel mai scurt posibil (…) Plata datoriilor va face din TVR o televiziune puternică. Aceste datorii nu le-a dus nimeni acasă (…) Aici nu duce nimeni banii acasă, ei se duc într-o mașinărie enormă de produs pierderi, care înseamnă vechi structuri, personal excedentar, avem niște echipamente de 40 de ani, care sunt foarte energofage și plătim niște facturi pe care alte televiziuni private nu le plătesc. Toate aceste lucruri au crescut datoria”, a spus Tănase.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Solstițiul de iarnă 2025. Ce se întâmplă în cea mai scurtă zi a anului
Digi24
Un fost judecător al CCR explică de ce „nu e posibil” referendumul în Justiție anunțat de Nicușor Dan
Cancan.ro
Pe ce dată trebuie să plătești factura la Digi RCS-RDS, pentru a primit 10% înapoi. Este valabil pentru toți abonații din România
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție de neratat. Imaginile care le-au tăiat respirația italienilor
Adevarul
Imagini virale dintr-un avion aproape gol. Doar șapte români au zburat spre Londra
Mediafax
Romanul din 1987 care a devenit bestseller peste noapte. A stârnit o adevărată revoltă!
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Cancan.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina e tulburător: 'Dă-mi, Doamne, timp. Mai dă-mi un anotimp'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Caietele secrete ale unui mare om de știință au fost dezvăluite
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Românii și preferințele culinare: Care oraș din România este „capitala șaormei”?