Prima pagină » Economic » Un bărbat a devenit milionar după ce a studiat viețile a 1.200 de oameni foarte bogați. A descoperit că toți au un lucru în comun

Un bărbat a devenit milionar după ce a studiat viețile a 1.200 de oameni foarte bogați. A descoperit că toți au un lucru în comun

Un bărbat a devenit milionar după ce a studiat viețile a 1.200 de oameni foarte bogați. A descoperit că toți au un lucru în comun
Steve Siebold era un student sărac atunci când a început drumul său spre îmbogățire. A studiat viețile la peste 1.200 de oameni de succes și a descoprit că toți aveau un lucru important în comun.

În ultimii 30 de ani, Siebold le-a luat interviuri la peste 1.200 de persoane bogate și a descoperit că toți aveau un lucru în comun: se educau singuri prin lectură.

„Mergi în casa unei persoane bogate și unul din primele lucruri pe care le vei sesiza este o bibliotecă cu cărți pe care le-a folosit pentru a se educa pentru a avea mai mult succes”, a declarat Siebold, acum un speaker și trainer cunoscut, autor al cărții „How Rich People Think”. Printre clienții lui se numără Volvo, Toyota, Philip Morris, Procter & Gamble și Johnson & Johnson.

De exemplu, al treilea cel mai bogat om din lume, Warren Buffett, a declarat recent că petrece 80% din timpul în care lucrează citind. El a spus că atunci când și-a început cariera de investitor citea până 600-750 de pagini pe zi. „Uite, nu citim opiniile altora, vrem să aflăm faptele și apoi să gândim”, spunea el într-un interviu.

Printre autorii preferați ai miliardarului se numără Benjamin Graham, Philip Fisher, Jack Welch, John Bogle. După cum se vede, nu sunt autori de romane, ci experți în management și economie.

„Clasa mijlocie citește romane, tabloide și reviste de divertisment”, subliniază Siebold.

Mai mult, un autor cunoscut a descoperit că doar 6% din persoanele foarte bogate din SUA se uită la reality-show-uri, pe când în cazul celor sărace procentul ajunge la 78%.

Bill Gates este un alt miliardar care citește foarte mult. El publică, pe site-ul Gatesnotes.com, o listă cu cărțile pe care le-a citit și le recomandă.
 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cu cât s-au scumpit sărbătorile românilor? Fiscaliști: Masa tradițională de Crăciun, bradul și cadourile „modeste” costă 500 de euro în 2025
Digi24
Ordin de arestare pentru Gari Kasparov. Fostul campion de șah este un critic al lui Vladimir Putin
Cancan.ro
BREAKING | Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste turiștii din locație. Primele imagini cu dezastrul din locație
Prosport.ro
FOTO. Antrenoarea de tenis care predă în rochii îndrăznețe și pantofi cu toc a atras atenția tuturor
Adevarul
Decizie disperată: Antena 1 își vrea banii înapoi, după ce a plătit o avere pentru difuzarea Cupei Mondiale. Alt post TV ar urma să transmită o parte din meciuri
Mediafax
Nicușor Dan a gustat colăcei în timp ce colindătorii cântau la Cotroceni. Mirabela Grădinaru nu a cedat poftelor
Click
Cum se coace corect cozonacul. Temperatura potrivită pentru cuptorul electric și pe gaz
Digi24
VIDEO. Accident pe noul tronson al Autostrăzii Moldovei, în prima oră de la deschiderea circulației
Cancan.ro
Ce boli avea Mălina Guler? Diagnosticele care i-au mâncat viața
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cele mai periculoase modificări de soft și simptomele grave pe care le provoacă motorului
Descopera.ro
Structuri misterioase detectate în Cosmos!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Nicolae Ceaușescu și recordurile vânătorești