Prima pagină » Știri externe » Accident auto cu mai multe vehicule din coloana lui Tim Walz, în Milwaukee

Accident auto cu mai multe vehicule din coloana lui Tim Walz, în Milwaukee

Accident auto cu mai multe vehicule din coloana lui Tim Walz, în Milwaukee

Mai multe mașini care circulau în cortegiul care îl transporta pe guvernatorul statului Minnesota, Tim Walz, candidatul democrat la vicepreședinție, au fost implicate într-un accident auto în statul american Milwaukee.

Walz nu a fost rănit, dar se pare că cel puțin o persoană a suferit o fractură de braț și era tratată de medici, potrivit unui reporter care călătorea cu Walz, scrie BBC. Mașinile implicate se aflau în spatele coloanei de vehicule și transportau membri ai presei care călătoreau cu Walz. Reporterii au spus că au fost „aruncați violent în față” după ce mașina lor a fost tamponată din spate și a intrat la rândul ei în mașina din față. Nu este clar ce a cauzat accidentul, care a avut loc pe Interstate 794.

Vehiculele afectate au oprit pe marginea drumului, în timp ce Tim Walz și-a continuat călătoria spre destinație. Walz a discutat pe scurt incidentul într-un discurs la un eveniment de Ziua Muncii din Milwaukee, la scurt timp după accident.

„Unii dintre angajații mei și membrii presei care călătoreau cu noi au fost implicați într-un accident de circulație pe drum astăzi. Am vorbit cu echipa. Sunt ușurat să spun că, după câteva răni minore, toată lumea va fi bine,” a spus Walz, care a mulțumit Serviciului Secret și echipelor locale de intervenție „pentru reacția lor rapidă”.

Nu este prima dată când vehiculele folosite în deplasările din campania electorală sunt implicate în accidente. Săptămâna trecută, un polițist din Georgia a suferit un accident de motocicletă și a suferit „răni grave”. NPR a raportat că vehiculele de cortegii sunt adesea conduse de membri ai echipei de campanie care pot fi sau nu șoferi profesioniști.

Foto: Profimedia

CITIȚI ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Detaliul din biroul lui Vladimir Putin care a dat de gol o nouă minciună a propagandei Kremlinului
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
A început războiul pentru averea Rodicăi Stănoiu! Moștenitorii surpriză, care i-au luat fața Puișorului
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Record absolut! Cu cât au împrumutat românii Guvernul în 2025?