Prima pagină » Știri externe » Amplă manifestație a susținătorilor lui Viktor Orban înaintea alegerilor legislative

Amplă manifestație a susținătorilor lui Viktor Orban înaintea alegerilor legislative

Amplă manifestație a susținătorilor lui Viktor Orban înaintea alegerilor legislative
Susținătorii lui Orban, manifestație la Budapesta

La apelul unei asociații apropiate Guvernului, Forumul reuniunii civile (COF), mai multe zeci de mii de manifestanți, potrivit estimărilor jurnaliștilor AFP, au defilat îmbrăcați în portocaliu, culoarea Fidesz, și agitând drapele ungare pentru a-și manifesta susținerea pentru cel care conduce țara de patru ani.

Plecați din piața Kossuth, în fața Parlamentului, renovat la timp pentru aceste alegeri, ei au ajuns în piața Eroilor, unde Viktor Orban urma să rostească un discurs. Printre ei figurează mulți maghiari din străinătate – Serbia, România și alte țări – care beneficiază pentru prima dată de drept de vot în cadrul scrutinului.

Aflat la putere din 2010, Viktor Orban, un conservator în vârstă de 50 de ani, ar urma să câștige alegerile, fără vreo surpriză. Fidesz este considerat favorit la acest scrutin din 6 aprilie, fiind creditat cu 32-38 la sută din voturi, potrivit ultimelor sondaje.

„Sunteți eroii istoriei ungare deoarece cu dragostea voastră ați salvat Ungaria! Misiunea voastră: să vă asigurați că Viktor Orban va fi reales la conducerea Guvernului!”, a declarat în fața mulțimii Andras Bencsik, unul dintre organizatori.

Această reuniune, supranumită „Marșul pentru pace”, are ca scop să ofere o imagine de unitate în spatele șefului Guvernului. Primul astfel de marș a fost organizat în ianuarie 2012, după o vastă manifestație a stângii împotriva adoptării unei noi Constituții, considerată retrogradă și liberticidă.

Această manifestație are loc cu o zi înaintea unei reuniuni prevăzute de opoziția de stânga, care se anunță mai modestă. Creditată cu 15 până la 23 la sută din intențiile de vot, alianța formată din partidul fostului șef al Guvernului Ferenc Gyurcsany (2004-2009) și al succesorului său Gordon Bajnai (2009-2010), și partidul socialist nu pare capabilă să amenințe dominația Fidesz.

Celelalte principale formațiuni politice, partidul extremei drepte Jobbik și partidul ecologist LMP ar obține 14-20 la sută și aproape 5 la sută din intențiile de vot, potrivit ultimelor estimări.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Detaliul din biroul lui Vladimir Putin care a dat de gol o nouă minciună a propagandei Kremlinului
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
A început războiul pentru averea Rodicăi Stănoiu! Moștenitorii surpriză, care i-au luat fața Puișorului
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Record absolut! Cu cât au împrumutat românii Guvernul în 2025?