Prima pagină » Știri externe » Atentatele comise în Yemen, soldate cu sute de morți, au fost revendicate de organizația Stat Islamic. Ce crede Casa Albă

Atentatele comise în Yemen, soldate cu sute de morți, au fost revendicate de organizația Stat Islamic. Ce crede Casa Albă

Atentatele comise în Yemen, soldate cu sute de morți, au fost revendicate de organizația Stat Islamic. Ce crede Casa Albă
O grupare care se autoproclamă filiala yemenită a rețelei teroriste Stat Islamic a revendicat atentatele, avertizând cu noi atacuri.

O grupare care se autoproclamă filiala yemenită a rețelei teroriste Stat Islamic a revendicat atentatele, avertizând cu noi atacuri.

Dacă revendicarea va fi confirmată din surse independente, acestea vor fi cele mai grave atacuri comise în Yemen de organizația teroristă sunnită.

Teroriști-kamikaze au atacat vineri, în ziua musulmană de rugăciune comună, două moschei frecventate de insurgenți huthi din capitala Yemenului, omorând 137 de persoane și rănind alte 350.

Explozii puternice au avut loc în moscheile Al Badr și Al Hashoosh din Sanaa, frecventate de membri ai confesiunii de tip șiit zaidi, în principal de rebeli etnici huthi, care dețin controlul asupra capitalei Yemenului și care au forțat plecarea președintelui Abdu Rabu Mansour Hadi.

Casa Albă exprimă scepticism privind implicarea grupului Stat Islamic în atentate

Președinția Statelor Unite susține că nu există dovezi privind implicarea rețelei teroriste Stat Islamic în comiterea atentatelor sinucigașe din capitala Yemenului, deși organizația fundamentalistă a revendicat atacurile, informează Associated Press.

„Nu există dovezi privind vreo implicare operațională a grupului terorist Stat Islamic în atacurile din Yemen”, a declarat purtătorul de cuvânt al Casei Albe, Josh Earnest.

„Statele Unite vor verifica revendicarea anunțată. Dar, de multe ori, rețeaua Stat Islamic transmite mesaje de revendicare din rațiuni pur propagandistice”, a spus Earnest.

Organizația teroristă sunnită Stat Islamic a revendicat atacurile teroriste comise vineri în două moschei din capitala Yemenului, soldate cu cel puțin 137 de morți și 350 de răniți.

Există probabilitatea ca atentatele să fi fost comise de organizația Al-Qaida în Peninsula Arabia.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O nouă explozie la Moscova, pe strada unde a fost asasinat generalul Sarvarov: Cel puțin 3 persoane ucise
Digi24
EXCLUSIV Dispare rețeta de la medicul de familie. O nouă platformă din Sănătate va fi funcțională din august, anunță ministrul Rogobete
Cancan.ro
După 'jihadul' din online, vine contraatacul fostei soții: 'Lupt cu oricine și-ar permite să deranjeze liniștea familiei mele'
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Serviciile ucrainene lovesc greu în armata rusă. Un avion-cheie a fost scos din luptă înainte de distrugerea submarinului din Novorossiisk
Mediafax
Nicușor Dan a gustat colăcei în timp ce colindătorii cântau la Cotroceni. Mirabela Grădinaru nu a cedat poftelor
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Capelă din București cu figuri legionare: o treime din suma pentru picturi, acoperită de stat. Ce spune Secretariatul pentru Culte
Cancan.ro
Prognoza meteo pentru miercuri, 24 decembrie 2025. Cum va fi vremea în toată țara, în Ajunul Crăciunului
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Structuri misterioase detectate în Cosmos!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care este animalul cu cea mai puternică mușcătură?